BursaTanık’tan Merhaba!

Yayınlama: 24.10.2022
A+
A-

BursaTanık.com yola çıktı. Yolumuz uzun, yolumuz şen, yolumuz umut, yolumuz beraber olsun. Merhaba!

*BursaTanık.com adıyla uzun ve meşakkatli bir yola çıkmaya karar verdik. Sonda söyleyeceğimi başa not düşeyim. Okurlarımız karşısında dik duracağımız, eleştirileri başımızın üzerinde gezdireceğimiz, gerçek ne ise onu ortaya çıkarıp okura sunacağımız bir yayın için söz veriyoruz.

*Yol bazen A noktasından B noktasına uzanan bir ring olmaktan öteye tekabül ediyor. Mutluluk bizler için salt varışla ilgili değil. Mutluluk bundan ya da diğer formlardan menkul de değil. Bizce, bir noktaya varmak değil, yola çıkmak ve yolda olmak. Bu nedenle heyecanlıyız.

Yol, biz ilerledikçe uzayacak, uzadıkça kısalacak biliyoruz. Özetle biz yoldayız, yanımıza yarenlik edecek okurlarımızın kızgınlığı, teveccühü, eleştirisi yolumuzu güzelleştirecek; yolumuzun, mutluluğumuzun kutup yıldızı, pusulası olacak…

*Farklı olan iddiamız: Bursa’da yayında olan 200’ün üzerinde gazete var. Bunlar arasında birbirine çok benzeyen, birbirinin aynı/benzeri haberler üreten sayısı oldukça yaygın. Homojen bir kümeden bahsetmek abartı olmaz. Biz, BursaTanık.com olarak, kentin görünmeyenin, görünenin gösterilmeyenlerini, nesnel biçimde ortaya koyacağız. Objektiflikten taviz vermeyeceğiz. Fakat, bugün gerçeğin “muhalif” bir yere düştüğü/algılandığının da bilincindeyiz.

Şiddet pornosundan kaçınan, nefret ve ırkçılığı yayan/büyüten dil kesinlikle ne pusulamız ne de gündemimiz olmayacak. Herkesin sözünü eşit biçimde ancak dezavantajlıların sesinin biraz daha fazla duyurmaya çalışacağımız bir mecrayı birlikte büyüteceğiz.

Velhasıl, yapıp ettiklerimizin müspet ya da menfi değerlendirmesini okura bırakıyoruz.