Kent-Ekoloji

Türkiye Bursa’nın kent-ekoloji gündemi için Bursa Tanık’ı takip edin…

Bursa’nın İnegöl ilçesinde altın arama çalışmaları nedeniyle ormanlık alanda ağaç kesimleri yapılmasına tepki gösteren Eymir köylüsü bir kadın, “Ben köyümde maden araması istemiyorum. Altın da istemiyorum. İliç gibi olmak istemiyoruz biz. İliç’te yaşananları gördük biz” dedi. CHP'li Sarıbal ise "Her yerde maden aranmaz. Yerin üstü, altından daha kıymetlidir. Ölüler altın...
20.06.2024
İnegöl’de siyanürlü altın aranmasına köylüden tepki: “İliç gibi olmak istemiyoruz” için yorumlar kapalı
Uludağ'ın güneyinden akan ve Bursa ovasını tek başına besleyen Nilüfer Çayı zehir saçıyor. Binlerce balığın ölümüne sebep olan zehirli suyun görüntüsü petrolü andırıyor. Bölge sakinleri 30-40 yıldır sanayileşmenin artmasıyla aynı sıkıntının yaşandığını dile getirirken, her gelen yerel yöneticinin söz verdiğini ancak çözüm üretilemediğine dikkat çekiyor.
13.06.2024
Zehir akan Nilüfer Çayı’nda balık katliamı için yorumlar kapalı
Bursa'da şehrin merkezinde 9 mahallenin ortasında kalan Hamitler Kent Çöplüğü için çoğu kadın onlarca kişi eylem yaptı. Kötü kokudan zehirlendiklerini söyleyen vatandaşlar çöplüğün taşınmasını istedi. Kalabalık grubu görüntülü arayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, gereğinin yapılacağının sözünü verdi.
07.06.2024
Kadınlardan Hamitler Çöplüğü isyanı: Başkan Bozbey söz verdi için yorumlar kapalı
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan İznik Gölü Sulak Alan Yönetim Planı iptal edildi.
06.06.2024
İznik Gölü Sulak Alan Yönetim Planı iptal edildi için yorumlar kapalı
Türkiye'nin önemli sanayi şehirlerinden biri olan Bursa'da Kestel ilçesinde fabrika bacalarından çıkan dumanlar adeta Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombası sonrası gökyüzüne dağılan dumanlara benzetildi. Bacalardan metrelerce yüksekliğe çıkan kapkara dumanlar Bursa'nın hava kalitesini düşürürken insan sağlığına da ciddi zarar veriyor. Doğa Dernekleri 7 gün 24 saat denetim takip ve...
06.06.2024
Fabrika bacalarından çıkan dumanlar Bursa’nın havasını zehirliyor için yorumlar kapalı
Yenişehir’de öğrenciler, plastik atıkların geri dönüştürülerek yeniden kullanılmasına yönelik bir farkındalık çalışmasına imza attılar. Yenişehir Belediye Başkanı Ercan Özel, atıkların doğru bir ayrıştırma yöntemiyle geriye dönüştürülebileceğine dikkat çekerek, çevrenin korunması gerektiğine vurgu yaptı.
06.06.2024
Yenişehir’de Çevre Günü’nde plastik atıklara dikkat çektiler için yorumlar kapalı
Bursa'da bir araya gelen doğaseverler 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında Nilüfer ilçesinde bulunan Ayvaini Mağarası bölgesinde etkinlik düzenledi.
06.06.2024
Bursa’da çevreciler günübirlikçilerin çöplerini topladı için yorumlar kapalı
Çevre konusuna büyük önem veren ve önemli projeleri hayata geçirerek bu konudaki ciddiyet ve kararlılığını ortaya koyan Osmangazi Belediyesi, Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir kutlama programı düzenledi.
05.06.2024
Osmangazi’de Dünya Çevre Günü kutlandı için yorumlar kapalı
Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı, Gemlik’te yaptığı dalgıçlarla deniz dibi temizliğinde 3 metrelik ölü yunus çıkardı.
05.06.2024
Bursa sahiline 3 metrelik ölü yunus vurdu için yorumlar kapalı
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Dünya Çevre Günü etkinlikleri çerçevesinde Gemlik İskelesi’nde deniz dibi temizliği gerçekleştirdi.
05.06.2024
Denizden tencere, otomobil lastiği çıktı için yorumlar kapalı
Sürdürülebilir ve temiz bir Marmara Denizi için bu yıl üçüncüsü düzenlenecek 8 Haziran Marmara Denizi Günü etkinlikleri, Marmara kıyılarında gerçekleştirilecek.
05.06.2024
Marmara Denizi Günü 3’üncü kez kıyılarda kutlanıyor için yorumlar kapalı