Taban maaşı belli olmayan tek meslek grubu: Mühendis ve mimarlar

Yayınlama: 13.08.2023
A+
A-

Mühendis ve mimar asgari ücreti ilk defa açıklanamadı. Özel sektörde çalışan mühendis ve mimarlar için Türk Mühendis ve Mimarlar Odalar Birliği tarafından açıklanan asgari mühendis ücretleri bu sene yargı kararı sebebiyle açıklanmadı. Haklarını her gün kaybeden işçi mühendis ve mimarlar bu sefer de maddi olarak patronların vicdanına bırakıldı.

2017 yılına kadar tüm özel kurumların uyması zorunlu olan asgari mühendis ücretleri, 2017 yılındaki SGK protokolünün feshedilmesi yüzünden ortadan kaldırıldı. Bu yetmezmiş gibi özel kurumlar, TMMOB’un son 6 yıldır tavsiye ettiği taban maaşa da dava açarak bu uygulamanın da rafa kalkmasına sebep oldu.

TMMOB 2023 Temmuz ayından itibaren artık hiçbir tavsiye maaşı açıklamayacaktır. Bunun sebeplerini ve sonuçlarını sizlere anlatmak isterim.

Öncelikle sebeplerini ele almak isterim;

  • Yapı Ruhsatlarındaki proje müelliflerinin ve denetim mekanizması olan yapı denetim firmalarındaki kontrol mühendislerinin başka bir deyişle yapının tüm sorumluluğunu alan mühendis ve mimarların maddi güçlerinin iyi olmasını istemeyen İŞVERENLER
  • İşverenlerin çalıştırdığı teknik personellerinin kendi işlerini kuracak maddi fırsatı vermek istememesi
  • Sendikalaşma ihtimali az olan bir meslek grubu olması (üstelik birçok firma sahibi de meslektaşımız.)
  • Ülke yönetenlerin özel sektörde çalışan teknik insanlara sırt çevirmesi
  • Siyasi düşünceler sebebiyle Meslek Odalarının aldığı kararlara itiraz etme duygusuyla işçi, emekçi insanların hakkının yok görülmesi.

Peki sonuçları neler olacak?

      Her geçen gün meslek değeri yok olan mühendis ve mimarların işini yapmak istemeyerek, farklı alanlara yönelip ardından beyin göçü için fırsat aramalarına yol açacaktır. Bu iyi gibi düşünülse de bu ülkede büyüyüp, yetişmiş donanımlı insanların başka ülkelerde, o ülkenin değer kazanacak projelerini gerçekleştirecek olması büyük bir kayıp olacaktır.

     Her geçen gün azalan meslek itibarı yüzünden üniversite tercihlerinde aşağı doğru gerileyen meslek grubu olacaktır. Düşük sıralamada giren öğrenciler sebebiyle eğitim kalitesi daha da aşağıya çekilecek olup piyasaya hizmet edemeyen meslek kitlesi ortaya çıkaracaktır.

Şu anki memur maaşlarının yarısını bile alamayan özel sektördeki mühendis ve mimarlar başka fırsatla para kazanmanın yollarını ararken şuan yaptığı işlerde gerçek kalitesini ortaya koyamayacaklardır.

Devletin, işçi mühendisler üzerinde maddi denetiminin kalkması sebebiyle düşük maaş politikasının yanında, banka hesaplarına asgari ücret yatırıp, geri kalan miktarını elden verme yolunu da açmıştır. Bu olay, emekli olan mühendis ve mimarların emekli maaşlarına kayıp olarak yansıyacaktır.

İşçi mühendis ve mimarlar fazla mesai ücretlerini talep ettiklerinde ‘beyaz yakaya mesai verilmez’ diyen bir işveren kitlesi ile karşı karşıyalar. Bu kural hangi iş kanunda var gerçekten merak içerisindeyim.

İşçi emekçi mühendis ve mimarların bu duruma sessiz kalmamaları gerektiğini düşünüyorum.

Mühendis ve mimarlar sustukça sıra sana da geldi. Hakkını savunmak için artık adım atmalısın…

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.