Kadın-LGBTİ+

Kadın ve LGBTİ+’lara dair Türkiye’de ve Bursa’da yaşanan son gelişmeler, olaylar ve özel içerikler için Bursa Tanık’ı takip edin…

17 Mayıs ve Kaos GL dernekleri yaptığı ortak açıklamayla 13. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın LGBTİ+’ları hedef almasını eleştirdi. 17 Mayıs ve Kaos GL, ‘Alışmadık, kanıksamadık ancak mücadelemizin bu sözlerden daha büyük olduğunu da unutmadık’ dedi.
29.05.2023
0
Dünyanın en prestijli festivallerinden biri olan Cannes Film Festivali'nden ödülle dönen Merve Dizdar, oy kullanmaya geldiği okulda kadınların alkışlarıyla karşılandı. Kadınlar Dizdar'ı ödül konuşması nedeniyle de tebrik etti.
28.05.2023
0
Bursa'da Yusuf K. isimli erkek, 1 buçuk yıl önce ayrıldığı Seda Zeynep Ç.'nin evine silahla 10 el ateş etti. Seda Zeynep Ç.’yi kurtarmak isteyen arkadaşı Nesrin S. bacağından vurularak yaralandı. 
28.05.2023
0
Aksaray'da Saliha Tuncel isimli hemşirenin rezidansın 7. katından düşerek ölmesi üzerinde başlatılan soruşturmada çalıştığı hastanenin müdürü tutuklandı.
27.05.2023
0
14 Mayıs seçimleri sonrası Yeniden Refah Partisi, HÜDA PAR başta olmak üzere kadın düşmanı politikalar benimseyen partilerin Meclis’e girmesi kadın ve LGBTİ’lerin endişesini artırdı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura geçilirken, Bursa Yeşil Sol Parti Üyesi Ceylan Erol Erdoğan, kadınlara yönelik düşmanca yaklaşımların artacağına dikkat çekerek, kadınların artık bir varlık- yokluk mücadelesi...
24.05.2023
0
Zonguldak'ta Furkan Sevinç isimli erkeğin cinsel istismarına maruz kalan bebek hayatını kaybetti. Sevinç tutuklanarak cezaevine gönderildi.
21.05.2023
0
SOL Feminist Hareket tarafından "Buradayız, bu karanlığa teslim olmayacağız" başlığıyla yayınlanan seçim çağrısı bildirisine birçok kadın sanatçı imza attı. 
20.05.2023
0
14 Mayıs seçimleri sonrası Meclis’e kadın karşıtı politikaları ve talepleriyle gündeme gelen HÜDA-PAR ve Yeniden Refah Parti’sinin toplamda 9 milletvekili göndermesi özellikle kadınlar tarafından büyük bir tepkiyle karşılandı. Bursa Sol Feminist üyesi Buket Avci Güler de iktidarın HÜDA-PAR’la ittifak kurduğunu reddetmesine değinerek, 28 Mayıs’taki seçime kadar bu ortaklığı teşhir edeceklerini...
19.05.2023
0
Bursa'da sokak üzerinde yürüdüğü sırada nereden geldiği belli olmayan merminin isabet etmesi sonucu omzundan vurulan kadın hayatını kaybetti. Olay sonrası polis tarafından özel ekip kurulurken 480 güvenlik kamerası incelenmesi sonucu olay aydınlatıldı. Yorgun merminin 2 kilometre uzaklıkta bir gelin alma merasiminde havaya sıkılan tabancadan çıkan yorgun merminin isabet ettiği tespit...
05.05.2023
0
Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürü Şafak Baba Pala, Nilüfer Kütüphanelerinde yaptığı çalışmalarla “Yaşama Değer Katanlar Ödülü”ne değer görüldü.
02.05.2023
0
Mudanya Belediyesi, el emeği ürünlerin satışına katkı vermek, kadınların çocuklarıyla birlikte sosyal hayata katılmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirdiği Hanımeli İmece Evi’ni kadın dayanışma dernekleri ve köy kooperatiflerine açtı. Hanımeli İmece Evi, her hafta bir kadın derneğini ağırlayarak, el emeği ürünleri tüketiciyle buluşturacak.
25.04.2023
0