TTB: AFAD’ı bilimsel bilgiye kulak vermeye çağırıyoruz

Türk Tabipleri Birliği (TTB),  depremler sonrası bölgede yapılması gereken çalışmalara ilişkin geçtiğimiz günlerde yaptığı uyarıyı yineleyerek, AFAD’a seslendi. TTB, “Yeni yangınların ve bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için AFAD’ı bilimsel bilgiye kulak vermeye çağırıyoruz” açıklamasını yaptı.

TTB: AFAD’ı bilimsel bilgiye kulak vermeye çağırıyoruz
Yayınlama: 15.02.2023
A+
A-

Türk Tabipleri Birliği (TTB), merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili yıkan 7.6 ve 7.7 büyüklüğündeki depremler sonrası bölgede yapılması gereken çalışmalara ilişkin geçtiğimiz günlerde yaptığı uyarıyı yineleyerek, AFAD’a seslendi.

Dün Osmaniye’de bir çadır kentte çıkan yangının hatırlatıldığı TTB açıklamasında, “Osmaniye’deki bir çadır kentte çıkan yangın, maalesef uyarılarımızı haklı çıkarmıştır. Sahadaki TTB görevlilerince benzer çadır kent kurulumları tespit edilmektedir. Yeni yangınların ve bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için AFAD’ı bilimsel bilgiye kulak vermeye çağırıyoruz” denildi.

“Adıyaman Merkez’deki Eğriçay Parkı’nda AFAD tarafından kurulan 1500 kişilik çadır kent, afet yönetimi açısından skandal niteliğindedir” denilerek, “Çadır kent, eksiklikleri ve yerleşim biçimi itibariyle yangınlara ve bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkarmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Sosyal medyadan yapılan TTB’nin açıklaması şöyle devam etti:

“Çadırlar arası mesafe 1 metreden daha azdır ve soba boruları birbirine bakmaktadır. Bu haliyle yangın riski çok yüksektir. Çadır kentte su, banyo ve temiz tuvalet yoktur. Bu haliyle bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkma ve yaygınlaşma riski çok yüksektir.

AFAD’ın da bilmesi gereken çadır kent yerleşim kuralları bellidir:

Her 1000 kişi için 3-4 hektar alan ayrılmalıdır. Çadırlar arasında en az 8 metre, çadırlar ile yol arasında en az 2 metre mesafe olmalıdır. Çadırlar arasındaki yollar 10 metre genişliğinde olmalıdır. Her çadır için 3,5 metrekare oturma alanı olmalıdır. Çadırlardan en az 30, en fazla 50 metre uzaklıkta, ortalama 25 kişiye bir kabin düşecek sayıda tuvalet kurulmalı, tuvaletler için lağım sistemi veya yeterli büyüklükte tuvalet çukuru açılmalıdır. Tuvaletler, el yıkama musluklarına 100 metreden uzak olmamalıdır. Kabin yerleşimlerinde kadın-erkek farklılığı ve kadınların güvenliği göz önünde bulundurulmalıdır. Tuvaletler, günlük 100 kişinin kullanabileceği düşünülerek hazırlanmalıdır.

TTB’nin ‘Geçici Barınma Yerinin Şematik Yerleşim Biçimi’ planlamasını da içeren ve deprem bölgesinde yapılması gerekenlere ilişkin bilgi notlarının, görsellerin, referans kaynakların tamamı için. https://www.ttb.org.tr/deprem/”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.