Bursa Barosu’ndan İnegöl’de avukatlara yapılan silahlı saldırıya tepki

Geçtiğimiz günlerde iki avukatın İnegöl’de silahlı saldırıya uğraması sonrası Bursa Barosu bugün Adalet Sarayı önünde açıklama yaptı. Açıklamada konuşan Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, “Cezasızlık iklimi olduğu sürece, verilen cezalar infaz edilmediği sürece bu ülkede avukatlar öldürülür. İnfaz kanunlarında kes, kopyala, yapıştır sürekli hale gelen af yasalarının önüne geçilmelidir.” dedi.

Bursa Barosu’ndan İnegöl’de avukatlara yapılan silahlı saldırıya tepki
Yayınlama: 30.01.2023
A+
A-

Bursa Barosu, İnegöl Tapu Müdürlüğü’nde müvekkillerinin boşanma aşamasında olduğu erkeğin silahlı saldırısına uğrayan Av. Mustafa Furkan Soydan ve Av. İrem Soydan için Bursa Adalet Sarayı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz günlerde Ağrı ve Konya’da iki avukata yapılan saldırı sonrası kınama mesajları yayınladıklarını ve henüz üzüntüleri tazeyken Bursa’da Av. Mustafa Furkan Soydan ve Av. İrem Soydan’ın 11 el ateş edilerek öldürülmek istendiğini aktaran Bursa Barosu Başkan Yardımcısı Av. Aslı Evke Yetkin, saldırganın en ağır cezayı alması için davanın takipçisi olacaklarını ifade etti.

Yetkin, avukatlara yönelik saldırıların tek suçlusunun saldırganlar olmadığını, sabıkası olup daha önce de kadına yönelik şiddet uygulayan erkeğin, devletin cezasızlık politikası sonucu elini kolunu sallayarak dışarıda gezebildiğini ve böylelikle avukat meslektaşlarına saldırdığını söyledi. Yetkin, “Bu sebeple burada tek suçlu, olayın faili değildir. Bu politikaları yaratıp onu sürdürenler de fail kadar suçludur.” dedi.

“VERİLEN CEZALAR İNFAZ EDİLMEZSE AVUKATLAR ÖLÜR”

Açıklamada konuşan Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, verilen cezaların infaz edilmemesi durumunda avukatların hedef haline gelmesinin kaçınılmaz olduğunu söylerken sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada binlerce kişi, Uluyol’a kadar sevgili Özgür’ün katlinden sonra yürüdük . Maalesef bu ülkede cezasızlık iklimi değişmedi. Avukatlar görevini yaptığı için katledildi. 2015 yıllarında İsmail Akkaya kapısı pompalı tüfekle kırılarak öldürdü. 2017 yılında meslaktaşımız Özgür Aksoy’umuz temmuz ayında katledildi. Aynı yıl Kocaeli’de bir meslektaşımız katledildi. İbrahim Emir 2019 yılında katledildi. 2021’de Gebze’de İstanbul Barosu Üyesi Ersin Aslan katledildi. Bu meslaktaşlarımız ve belki yüzlercesi yaralandı, tehdit edildi ve her gün tehdit edilmekte. Cezasızlık iklimi olduğu sürece, verilen cezalar infaz edilmediği sürece bu ülkede avukatlar öldürülür. İnfaz kanunlarında kes, kopyala, yapıştır sürekli hale gelen af yasalarının önüne geçilmelidir.”

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.