Türk-İş resmi asgari ücret teklifini açıkladı

Asgari ücret görüşmelerinin son toplantısı bitti. Türk-İş Başkan Atalay, kendi tekliflerinin 9 bin TL olduğunu söyledi.

Türk-İş resmi asgari ücret teklifini açıkladı
Yayınlama: 20.12.2022
A+
A-

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, 2023 yılında geçerli olacak asgari ücret rakamını belirleme çalışmaları kapsamında gerçekleştirdiği üçüncü toplantı sona erdi. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Türk-İş Genel Başkanı Atalay, asgari ücret tekliflerinin 9 bin lira olduğunu açıkladı. Atalay, 9 bin lira altındaki bir rakamın onaylanması durumunda imza atmayacaklarını bildirdi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2023’te uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde üçüncü kez toplandı. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Asgari ücret teklifimiz 9 bin lira oldu” dedi.

Atalay, “20 gündür bizim hiçbir teklifimiz olmadı. Şimdi teklifimizi yukarıda Bakan Bey’e (Vedat Bilgin) söyledim, komisyona söyledim. Türk-İş’in resmi tekflifi 9 bin TL’dir. Verirlerse masaya oturur imzalarız, vermezlerse o meselenin içerisinde olmayız” diye konuştu.

İşveren tarafının tutumuyla ilgili soruya da yanıt veren Atalay, “İşverene sorun” dedi.

 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, üçüncü toplantısı Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleştirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndaki basına kapalı toplantıda, Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıkları ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcilerinden istenen ilave veriler görüşüldü.

İşçi ve işveren tarafının rakamlar üzerinden pazarlıklarını yürüttüğü toplantıda, yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamının belirlenmesi bekleniyordu.

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.