Yeşil Sol Parti’den Bursa’da coşkulu miting

Yeşil Sol Parti bugün Merinos Parkı’nda miting gerçekleştiriyor. Miting, binlerce yurttaşın katılımıyla sürüyor.

Yeşil Sol Parti’den Bursa’da coşkulu miting
Yayınlama: 07.05.2023
A+
A-

14 Mayıs’ta gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri öncesi partiler seçim çalışmalarını hızla sürdürürken, bugün de Yeşil Sol Parti Bursa’da miting gerçekleştiriyor.

Bursa Merinos Parkı’nda düzenlenen mitinge Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, HDK EŞ Sözcüsü Cengiz Çiçek, HDP Eş Başkan Yardımcısı Tayip Temel ve Başak Demirtaş’ın yanı sıra Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri ve binlerce yurttaş katıldı.

Mitingde açılış konuşmasını Yeşil Sol Parti 2. bölge birincisi sıra adayı Nejdet İpekyüz yaptı.

 

Necdet İpekyüz’ün ardından söz alan Yeşil Sol Parti Bursa Milletvekili Adayı Ceylan Erol Erdoğan kadınlara seslenerek, “Taleplerimiz çok. Beklentimiz de yüksek. Çünkü biz kadınlar cinsiyet eşitliği için çok mücadele verdik. Yeri geldi kadınlar mücadele içinde katledildi. Yeri geldi şiddete uğradı. Yeri geldi gözaltına alındı. O yüzden biz kadınların talepleri büyük.” dedi.

“KİRLİ OYUNLARA GEÇİT VERMEYECEĞİZ”

Kadınlar olarak İstanbul Sözleşmesi’ni geri getireceklerini, eşit işe eşit ücret mücadelesi vereceklerini, kadın katliamlarının önünü açan bu zihniyete kaybettireceklerini söyleyen Erdoğan, “Bizler Sabahat Tuncel, Gültan Kışanak, Şule Çet, Deniz Poyraz, Hande Kader, Taybet Ana için kazanmak zorundayız.” dedi.

Geçtiğimiz haftalarda Bursa’da oynanan Bursaspor-Amedspor maçında yaşanan saldırılara değinen Erdoğan, “Çok yakın tarihte burada bir Bursaspor maçı gerçekleşti. Orada bazı kirli eller ve provokatörler tribünlere beyaz toros posterleri astı. Emin olun onlar bizim Bursalı kardeşlerimiz, arkadaşlarımız değildi. Onlar Amedliler ile Bursalıları karşı karşıya getirmeye çalışan kirli ellerdir. Peki oyunları tuttu mu? Tutmadı, tutmayacak da. Bizler buradan bir kez daha sesleniyoruz. Bursa da bizim, Amed de bizim, Muş da bizim, Şırnak da bizim, Ankara da bizim. Biz o kirli oyunlara geçit vermeyeceğiz.”

Mitinde konuşma yapan Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, Bursalılar’a Demirtaş’ın selamını getirdiğini söyledi.

Bursa’da yaşayan Kürt yurttaşlara seslenen Demirtaş, “İslamiyet’i, İslam’ı, dinin, bütün değerlerini ayaklar altına ayaklar altına alarak kendi çıkarları için kullanmaya kalkan, barıştan korkan, kardeşlikten korkan AK Parti iktidarına artık desteğinizi çekme zamanı geldi.” dedi.

“PARTİMİZİN İSMİ DEĞİŞTİ AMA AĞACIMIZ AYNI”

14 Mayıs’ta kırgınlıkları bir kenara bırakma çağrısında bulunan ve beraberlik mesajları veren Başak Demirtaş, HDP’nin seçimlere Yeşil Sol Parti ile girmesine dair, “Partimizin ismi değişmiş olabilir ama bizim ağacımız aynıdır. Bizim ağacımız yeşil ağaçtır. Bu ağaç sizlerin, halkımızın bin bir emeğiyle büyüttüğü ağaçtır. Bu ağacı gururla taşıyoruz. Çünkü bu ağaçta Mehmet Sincar, Deniz Poyraz, Hamdullah Öge vardır. O yüzden bu ağaç bizim onurumuzdur. Yıllardır ağacımızı kesmeye çalışanlara, yıkmaya çalışanlara 14 Mayıs’ta güçlü bir cevap verecek miyiz?” şeklinde konuştu.

Demirtaş konuşmasını, “İnşallah 14 Mayıs’tan sonra bu ülkeye demokrasi gelecek. Tek adamın sözünün değil, hukukun, yasaların uygulandığı bir ülke olacak. Selahattin ve bütün tutsak arkadaşlarımız, rehin tutulan bütün tutsak arkadaşlarımız tez zamanda özgürlüğüne kavuşacak.” sözleriyle sonlandırdı.

Başak Demirtaş, konuşması esnasında Selahattin Demirtaş’ın kendi sesinden seçim mesajını da mitinge gelenlere dinletti. Sesli mesajda Selahattin Demirtaş şu ifadeleri kullandı:

“Tarihi seçim için sayılı günler kaldı. Bugüne kolay gelmedik. Asla boyun eğmedik, diz çökmedik. Amacımız bu topraklarda eşit, özgür, onurlu bir şekilde yaşamaktır. Şimdi her zamankinden daha yakınız. Sandığa gidin. Oyunuzu kullanın. Özellikle genç kardeşim. Sana sesleniyorum. En yakın bir sandığa giderek görev almalısın. 14 Mayıs günü sana emanettir. Onu gözün gibi korumalısın. Başta AA olmak üzere yalan yanlış haberler yapabilirler. Daha önce yaptılar. Onlara asla kanmayın. Onların yalanlarının karşısında asla diz çökmeyin. Ve sandık başlarından asla ayrılmayın. Ülke artık değişime karar vermiş durumda. Emin olun kazanacağız. Bu için on dört Mayıs’ta sandığa gidin. Bir oyumuz Yeşil Sol’a, bir oyumuz Kemal Kılıçdaroğlu’na. Değerli halkım ben buradayım ama kalbim orada sizlerle. Sizlere inanıyorum. Sizlere güveniyorum. Özgür günlerde görüşeceğiz. Hepinizi hasretle kucaklıyorum. Yürek dolusu selam, sevgilerimi gönderiyorum.”

Haber Merkezi