Türk Tabipler Birliği: ‘Aradığınız ilaca ulaşılamıyor!’

Türk Tabipler Birliği (TTB), eczanelerde yaşanan ilaç yokluğuna dair yazılı bir açıklama yayımladı. TTB ilaç yokluğuna dair ihracatta kısıtlama kararını duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, sorunu kamu kaynakları yerine özel sermayeyle çözmeye çalışmasına tepki gösterdi.

Türk Tabipler Birliği: ‘Aradığınız ilaca ulaşılamıyor!’
Yayınlama: 19.12.2022
A+
A-

Türk Tabipler Birliği (TTB), eczanelerde yaşanan ilaç yokluğuna dair yazılı bir açıklama yayımladı. TTB ilaç yokluğuna dair ihracatta kısıtlama kararını duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, sorunu kamu kaynakları yerine özel sermayeyle çözmeye çalışmasına tepki gösterdi.

Sağlık hizmetlerinin kamusal alandan çıkarılarak özelleştirilmesini eleştiren TTB, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya “Ürün dağıtımı, ilaçların eczane raflarına konması elbette zaman alacak’ diyemezsiniz! Siz bu sorunların ortaya çıkmaması için gereğini yapmalısınız” dedi.

TTB’den yapılan açıklamada 2003 yılında uygulanmaya başlanan Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın ayaklarından bir tanesi olan Sağlıkta Güvenlik Reformu kapsamında Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK), BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı’nın tek çatı altında birleştirilerek Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) oluşturulduğunu hatırlattı.

TTB, SGK’nin oluşturulmasıyla birlikte, “Bu durum, sağlık hizmetinin sunumunda tüm basamak ve işleyişlerde olduğu gibi ilaç politikasına da yansımıştır. Böylece SGK, ilaç temininde tek alıcı olmuştur; sürecin sonunda SGK, ilacın halka, hastalara ulaşması kapsamında kuralları belirleyen tekele dönüştürülmüştür” dedi.

Aile Hekimliği Sistemi ile birinci basamak sağlık hizmetlerinin özünden uzaklaşıldığını ifade eden TTB, piyasacı sağlık hizmetleri nedeniyle 5-10 dakikalık muayene gerçekliği oluştuğunu, “5-10 dakikalık muayene hakkı tanınan hastalar iyileşememiş, hastalar hekimlere ulaşamadığı gibi, oldukça fazla ilaç kullanmak zorunda kalmıştır” ifadeleriyle anlattı.

“TÜRKİYE’DE ARTIK İLACA ULAŞMAK VE İLAÇ ALMAK OLDUKÇA ZORDUR”

“Sağlıkta Dönüşüm Programı ve diğer neoliberal politikalarla sağlık sistemi tahrip edilen Türkiye’de artık ilaca ulaşmak ve ilaç almak oldukça zordur; hastalar ilaç pahalılığı ve ilaç yokluğu arasında sıkışmıştır” diyen TTB, şu ifadelere yer verdi:

“Daha önce bazı kamu kurumları tarafından (SSK gibi) üretilen çok çeşitli ilaçlar; dönüşüm programı çerçevesinde ulusal ve uluslararası özel şirketlerin çıkarı için heba edilmiştir. İlaç üreten özel şirketler ise ekonomik kriz ve artan kur nedeniyle fiyat artışına gitmekte, SGK tarafından fiyat artışlarının karşılanmaması durumunda gerektiğinde piyasaya ilaç sunmamakta veya artışlar hastalar tarafından cepten karşılanmaktadır. Daha önce raporlu ilaç kullanan hastalardan alınmayan ilaç ücretleri, son yıllarda fark ücreti adı altında ciddi miktarlara ulaşmıştır. Hastalar, her geçen gün artan ilaç fark ücretleri nedeniyle ilaçlarını alamamakta veya reçetedeki ilaçların bir kısmını alabilmektedir. Ayrıca genel sağlık sigortası olmayan kişiler, ilaçların hepsini cebinden ödemek zorunda kalmaktadır.”

“SORUNLARIN ORTAYA ÇIKMAMASI İÇİN GEREĞİNİ YAPMALISINIZ”

TTB, ilaç sıkıntısına dair dün Fahrettin Koca’nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalara tepki göstererek, “Sağlık Bakanı’nın bir hafta önce bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşma ve arkasından sosyal medya hesabından paylaştığı mesajlar ve açıklamalar da bize göstermiştir ki yönet(e)meme hali devam etmektedir. Sağlık hizmeti sunumu beklemez Sayın Bakan; özellikle son 20 senede uygulanan yanlış politikalar neticesinde sağlık sistemi çökmüştür. Sizler, sağlık sisteminde otorite olarak “İlaç temininde yer yer yaşanan zorluklar bir anda aşılmayacak. Ürün dağıtımı, ilaçların eczane raflarına konması elbette zaman alacak. Doğal olarak, üretimin artması da… Hastalarımızın içi rahat olsun” diyemezsiniz! Siz bu sorunların ortaya çıkmaması için gereğini yapmalısınız” dedi.

“KAMUSAL KAYNAKLARI ÖZEL SERMAYEYE SUNAN BİR ANLAYIŞLA İLAÇ KRİZİ AŞILAMAZ”

Sağlık Bakanlığı’nın sorunu ilaç firmaları üzerinden çözmeye çalışmasını eleştiren TTB, “Sağlık hizmeti kamusal bir hizmet olup ilaçların temini ve hastalara ulaştırılması kamu otoritesinin görevidir. Kamusal kaynakları özel sermayeye daha fazla sunan bir anlayışla ilaç krizi aşılamaz. Krizin nihai çözümü; koruyucu sağlığın ve niteliğin öncelendiği bir sağlık sisteminde kamusal olarak ilaçların üretimindedir” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.