Soylu: Antakya’da iki konuttan biri yıkık

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Binaların yüzde 40’ında hasar tespit edildi. Delil toplanmadan enkaz kaldırılmıyor. Antakya’da iki konuttan biri yıkık” dedi.

Soylu: Antakya’da iki konuttan biri yıkık
Yayınlama: 15.02.2023
A+
A-

Kahramanmaraş Afet Koordinasyon Merkezi’nde açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Maraş’ın yüzde 40’ında hasar tespit çalışmalarının yapıldığını söyledi.

Bazı kişilerin, “Bu kadar çabuk hasar tespiti yapılabilir mi?” sorusunu yönelttiğini aktaran Soylu, hasar tespiti yapan 7 bin kişinin bulunduğunu kaydetti. Soylu, bu işlemlerin, önceki depremlerin ardından da ölçekleri dikkate alındığında hemen hemen aynı zaman diliminde gerçekleştirildiğini belirterek, ilk hasar tespitinin, karşı karşıya kalınan durumun fotoğrafını ortaya koyacağını, itiraz süreçlerinin ardından da bunların netleşeceğini ifade etti.

Bakan Soylu, şu ana kadar yapılan tespitlere göre, Kahramanmaraş’ın dörtte birinin, ilk etapta ya yıkılmış ya ağır hasar ya da acil yıkılacak kapsamı içerisinde olduğunu söyledi.

Antakya merkezinde hasar tespiti çalışması sonuçlarına göre de bu rakamın yüzde 50’nin üzerinde olduğunu anlatan Soylu, işlemlerin devam ettiğini kaydetti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, depremin ardından bütün süreçlerin yargı gözetiminde devam ettiğini kaydederek, şunları söyledi:

“Bugünkü ve bundan sonraki soruşturmalara konu olacak binalardaki yapım eksiklerinden kaynaklanan süreçlerle alakalı yargı gözetiminde, Çevre, Şehircilik Bakanlığı ve ilgili tüm birimlerimiz, bilirkişiler, savcılar, alınan kanıtlar, bunların incelenmesi teker teker devam etmektedir. Aziz vatandaşlarımıza söyleyeceğimiz şudur, burada kim eksiklik yapmışsa, binanın yapımında bir eksiklik söz konusuysa, binanın yapımından sonra yapılanlar söz konusuysa elbette ki bunların hepsinin tespitine yönelik delillendirilmeler bütün binalarda devam etmektedir. Bunlar yapılmadan da herhangi bir enkaz kaldırılmamaktadır.”

Ağır hasarlı ve acil yıkılacak binaların bulunduğuna işaret eden Süleyman Soylu, bu binaların içine girilip girilmeyeceğine yönelik kararın, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkililerince alınacağını aktardı.

İçine girilmesi mümkün olabilen binalara güvenlik ekipleriyle birlikte girileceğini ifade eden Bakan Soylu, “Burada yıkılmış, acil yıkılacak ve ağır hasarlı binalarda kolluk kuvvetlerimiz sürekli binaların etrafındadır, bulunmaya devam edecektir. O binanın sahibi olan arkadaşlarımız herhangi bir güvenlik riski olup da ‘Acaba orada ne oluyor?’ diye bir endişe içinde bulunmasınlar. Şehirlerimizde bir kolluk kuvveti varsa şu anda üç kolluk kuvveti var. Bu şehirlerdeki güvenlik güçlerimizin sayısını üçe katladık” diye konuştu.

Soylu, öte yandan binaların numaralandırıldığını belirterek, “Binalara barkotlar yerleştiriliyor. Bu sistem eskiden olduğu gibi aynı şekilde devam etmektedir. Alınacak enkazlar numunesi alınmış, kanıtı alınmış ve ‘artık enkaz kaldırma yapılabilir’ denilen ölçüde enkazlar kaldırılacak” dedi.

Soylu, şunları söyledi:

“SALGIN HASTALIK SÖZ KONUSU DEĞİL: Evler bir yılda teslim edilecek. Bu şehir bir daha kurulmayacak diyorlar. Bu şehirler sağlam zemin üzerinde vatandaşlarımızın şehri olarak devam edecektir. Şehrin nereye kurulacağına yönelik tespit ve değerlendirmeler yapıldı. Buradaki hayatiyet devam edecektir. Şu anda bir salgın hastalık, enfeksiyon söz konusu değil. Onlarca ekip taramalarına devam etmektedir.

Barınma merkezleri olarak çadırlar kuruldu. Türkiye genelinde 200 bin çadır sevk edildi. Önemli bir bölümü kuruldu. Bir 200 bin çadır daha sevk edilecek.

DEVLETLE EŞ KOŞMAYA ÇALIŞAN VARSA GEREĞİ YERİNE GETİRİLİR: İyi niyetliler olduğu gibi aldığı desteği tam yerine ulaştıramayanlar, bunun istismarını yapmak isteyenler de olabilir. Bu konuda STK ile ilişkili genel müdürlüğümüz gerekli bütün denetimleri, ne almış, nereye gitmiş, ne olmuş, yarın öbür gün herhangi bir istismara mahal vermemek için yapmaktadır. Yardım kampanyası AFAD tarafından gerçekleştiriliyor, onun için toplanan bağışlarla ilgili ne harcandı, ne kadar harcandı, bunun tamamen geçmiş dönemlerde olduğu gibi bu dönemde de aynı istikamette olacağını söylemek isterim. Zaten bizim çalıştığımız dernekler var bunlar kendileri isterler ‘bizi denetleyin, biz bu konuda milletimize, bağışçılarımıza karşı bir mahcubiyet içerisinde olmayalım” diye. Bu konuda devletle eş koşmaya çalışan varsa da gereği yerine getirilecektir.

YAĞMA İHBARLARININ YÜZDE 99’U BOŞ ÇIKTI: Adıyaman’da Kahramanmaraş’ta Osmaniye’de bir yağma yok. Bu dedikoduları toplumun tamamında bir endişeye sevk etmek maksadıyla ortaya koymaya çalışıyorlar. Bize yapılan ihbarların yüzde 99’u boş çıktı.”

Haber Merkezi