Sıcak havaların şaşırttığı deve kuşları erken yumurtladılar

Sıcaklığın mevsim normallerinden üzerinde gitmesi nedeniyle mevsimleri karıştıran deve kuşları erken yumurtladılar.

Sıcak havaların şaşırttığı deve kuşları erken yumurtladılar
Yayınlama: 24.01.2023
A+
A-

Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde 1997 yılında kurulan çiftlikte akademik çalışmaların yanı sıra üretim de yapılıyor. 8’i dişi 12 yetişkin deve kuşunun bulunduğu çiftlikte yılda ortalama 400 deve kuşu yumurtası alınıyor.

Nisan ve Ekim aylarında yumurtlaması gereken kuşlar bu yıl kış mevsiminde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde gitmesi sebebiyle mevsimleri karıştırıp yumurtlamaya başladı.

İklim değişikliğinin tüm hayvan türlerini etkilediğini ifade eden Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Ak, “Deve kuşları Kuzey yarım kürede Nisan ve Ekim ayları arasında yumurtlamakta. Biz sezon dışında dişi ve erkekleri daha sonraki dönemde döl oranı fazla olması anlamında ayırıyoruz. Bu yıl kış mevsiminde havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi üzerine hava sıcaklığına aldanan hayvanlar yumurtlamaya başladılar. Bu istediğimiz bir durum değil. Kışın alınan yumurtalarda döllük düşük olduğu gibi yumurtadan çıkacak civcivlerin yaşama şansı çok olmuyor. Normal sezonun dışında yumurtlama çok isteğimiz durum değil. Normal sezondaki yumurta verimini etkiliyor. Kontrol edilemeyen iklim değişikliği bu hayvanları da etkiliyor. Bu yumurtaları biz damızlık olarak değerlendirmeyeceğiz. Omlet yapıp yemeyi düşünüyoruz” dedi.

İHA

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.