Mehmet Metiner’den Bursa’da HDP’siz Kürt sorunu çözümü

Eski AK Parti Milletvekili ve Demokrasi ve Birlik Derneği Başkanı Mehmet Metiner, Bursa’da gazetecilerle buluştu. Buluşmada Kürt sorununa ilişkin soruları yanıtlayan Metiner, Kürtlerin temsiliyetinin HDP ile okunmasının doğru olmadığını söylerken; Türkiye’de Kürt sorunu olmadığını belirtti.

Mehmet Metiner’den Bursa’da HDP’siz Kürt sorunu çözümü
Yayınlama: 13.01.2023
A+
A-

Demokrasi ve Birlik Derneği Başkanı ve eski AK Parti Milletvekili Mehmet Metiner, Bursa’da ‘Türkiye Yüzyılında Kürtler’ sempozyumu için gazeteciler ile buluştu. Saat 14.00’de Osmangazi ilçesindeki bir restoranda gerçekleştirilen buluşmada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Metiner, Kürt sorununun çözümünde HDP’nin muhatap alınmaması gerektiğini savundu.

METİNER’E GÖRE KÜRT SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Geçtiğimiz haziran ayında Mehmet Metiner’in öncülüğünde kurulan Demokrasi ve Birlik Derneği, Kürt sorununa iktidar perspektifinden yaklaşan bir çizgiye sahip. Kürtlerin inkar politikasının AKP döneminde sona erdiğini savunan Metiner, dernek faaliyetleri kapsamında çeşitli kentlerde buluşmalar gerçekleştiriyor.

Türkiye Yüzyılında Kürtler sempozyumu öncesinde Bursa’da gazetecilerle buluşan Mehmet Metiner, Türkiye’de Kürt sorunu olmadığını ileri sürerken “Kürtlerin sorunu var” dedi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Metiner, Kürt sorununun HDP üzerinden konuşulmasının yanlış olduğunu belirtti. Kürtlerin temsiliyetinin HDP üzerinden okunmasına karşı durduklarını ifade eden Metiner, kendilerini HDP’ye göre konumlandırmadıklarını, Türkiye’de Kürtlerin artık inkar edilmediğini iddia etti. Bu sorunu çözen kişi olarak ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı işaret etti.

‘KÜRT SORUNUNU HDP İLE KONUŞMANIN ANLAMI KALMADI’

“6 milyon oyu olan HDP’yi yok sayarak Kürt sorununu nasıl çözeceksiniz?” sorusuna Metiner, “Bugün Türkçenin yanında Kürtçe, kamusal bir dil olarak kabul ediliyor. TRT Kurdi’nin anlamını biliyor musunuz? Devletin Türkçe televizyonu olduğu gibi Kürtçe televizyonu da var. Etnik kimliğin yok sayıldığı, inkar edildiği, asimilasyondan kaynaklı Kürt sorunu çözüldü. Bunu HDP ile konuşmanın anlamı kalmadı” yanıtını verdi.

Kürt sorunu olmadığını savunan Metiner, “Maden Kürt sorunu yok neden dernek kurup faaliyet yürütüyorsunuz?” sorusuna ise şu cevabı verdi:

“HDP Kürtler için ne istiyor, bilen var mı? Bir Kürt olarak çok merak ediyorum. Demokratik Özerklik istiyorlar… Silahların egemen olduğu yerde demokrasi isteyebilir misiniz? HDP’ye oy veren kardeşlerimi kast ederek konuşuyorum. O silahların vesayetine karşı çıkın. Kürdün başına silah dayayıp ‘Demokratik Özerklik istiyorum’ diyorlar. Kürtlerle ilgili hiçbir sorunun HDP ve PKK ile konuşulmasından yana değiliz. Ne istiyorlarsa çıkıp söylesinler. Aynı zamanda şunu da söylesinler. ‘Ey Kürtler! Sizin üzerinizde silahlı bir örgütün vesayeti var.’ Kürtlerin kendi iradeleriyle geleceklerini belirlemelerini istiyorlarsa yüzlerini Kandil’e dönüp ‘silahları gömün’ diyecekler. Hodri Meydan. Ancak HDP bunu istemiyor. Silahları baskı unsuru olarak kullanıyorlar. Kürtlerin taleplerinin siyasal istismar haline dönüştürülmesine izin vermeyeceğiz.”

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.