İYİ Parti Bursa İl Başkanı Hasanoğlu: İYİ Parti Bursa’da yüzde 15’in üzerinde

Seçimlere günler kala İYİ Parti Bursa İl Başkanı Dr. Mehmet Hasanoğlu, seçim çalışmalarından Sinan Ateş suikastına, Kılıçdaroğlu’ndan Bursa’da seçim öncesi atmosfere kadar önemli açıklamalarda bulundu. Hasanoğlu, Bursa’da İYİ Parti’nin birinci bölgede 17,5, ikinci bölgede ise 15 üzerinde oya sahip olduğunu açıkladı.

İYİ Parti Bursa İl Başkanı Hasanoğlu: İYİ Parti Bursa’da yüzde 15’in üzerinde
Yayınlama: 07.04.2023
A+
A-

Sibel Kahraman

14 Mayıs seçimlerine az bir süre kaldı. Türkiye, ‘kader seçimi’ olarak tabir edilen 14 Mayıs günü hem cumhurbaşkanını hem de milletvekillerini seçecek. Biz de bu doğrultuda İYİ Parti Bursa İl Başkanı Dr. Mehmet Hasanoğlu’na seçimlerden İYİ Parti’nin Bursa’da oy yüzdesine, Sinan Ateş cinayetinden sandık güvenliğine kadar birçok soru yönelttik.

Türkiye, 14 Mayıs’ta sandık başına gitmeye hazırlanıyor. 14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimle Cumhurbaşkanı ve milletvekili adayları belirlenecek. Seçimler yaklaşırken İYİ Parti Bursa İl Başkanı Dr. Mehmet Hasanoğlu ile seçimleri, Kılıçdaroğlu’nun adaylığının kentte ve tabanda yansımalarını ve Sinan Ateş cinayetinden sonra İYİ Parti’ye geçen MHP’lileri konuştuk. İYİ Parti Bursa İl Başkanı Hasanoğlu, seçimlerin birinci turda biteceğini ifade etti.

Geçtiğimiz hafta vekil adaylarınızı seçimle belirlediniz? Milletvekili aday adaylarınız belli oldu, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

25 Ekim 2017’de yola çıktığımızda koyduğumuz hedef doğrultusunda partinin kuruluş ilkesini kuruluş amacının doğrultusunda biz bu ülkede yok edilen demokrasiyi teşhis etmek için yola çıkmıştık. Bugün geldiğimiz noktada da parti içi demokrasinin zirvesini yaşadık 2 Nisan’da Bursa’da. Özellikle Bursa teşkilatı olarak çok iyi bir ders verdik. Alnımızın akıyla 15 merkezde kurduğumuz sandıklarda en ufak bir soru işaretine mahal vermeden şeffaf bir şekilde yaklaşık 8 bin üyemizin sandığa gelip oylarını kullanmasıyla Bursa listeleri şekillendi. 15 merkezden gelen sonuç tutanaklarında birleştirme tutanaklarıyla birlikte iki bölgede birleştirdik. Ortaya çıkan listeleri o gün gözlemciler olan genel merkez temsilcilerimize teslim edip genel merkeze gönderdik. Sonrasında hem o akşam hem de şu süreçte tabandan aldığımız tepkiler cidden çok olumlu özellikle listelerimizin genel başkanımızın onayıyla 9 Nisan Pazar günü Yüksek Seçim Kurulu’na Genel Başkanımızın da 2 kontenjan ekleyecek şekilde teslim edilirse Bursa’da çok ciddi şekilde bir ses getireceğini ve taban tarafından çok ciddi bir şekilde kucaklanan bir listeyle karşı karşıya kaldığımızı herkes görmüş olacak.

Sandık güvenliğine karşı hazırlıklarınız var mı? Kamuoyunun endişesi var bu konuda.

Ben partinin Bursa kurucularındanım 5 yıl Osmangazi ilçe başkanlığı yaptım. Şu anda da nasip oldu 29 Ocaktan beri il başkanlığı yapıyorum. Bursa’da 7 bin 100 civarında sandık kurulacak. Bunların üçte biri Osmangazi’de kurulacak. O yüzden de Osmangazi asil yedek sandık görevlileri 165 okulda sandık kurulacak okul başkanları kat başkanları dediğimiz zaman 5 bin kişilik bir ekip demek. 5 bin kişilik bir ekibi 1 dakikada oluşturma şansınız yok. O yüzden biz Osmangazi’de bu işi bundan iki yıl önce 2021 Ocak ayında başlamıştık. 2022 yılı ocak ayında da 14 ay önce Osmangazi’de sandık görevlilerini bitirip eğitimlerini vermeye başlamıştık. Sonrasında 29 Ocak’ta il başkanı adayıyken ilçeleri gezdiğimizde 17 ilçe başkanıyla hep bunu iştişare etmiştik. Kendileri de aynı şeyi söylemişti. Bizim asli unsurumuz olmazsa olmazımız sandık güvenliği. Çünkü o gün namusumuz olan bizlere teslim edilecek oyları bizim sahip çıkmakla ve korumakla ilgili çok önemli bir görevimiz var. Bunun için de il başkanı olduktan sonrada ilçe başkanlarıyla beraber toplantı yaptık. Bizim seçim işlerinden sorumlu il başkan yardımcımız bu konuyla ilgili ilçe başkanlarımızla toplantı yaptı. Şu anda Bursa’da sandıklarda görevli olacak herkes hazır. Sandık görevlilerin hazır olması bir kenara biz bunun dışında altılı masa olarak diğer il başkanlarımızla istişareler yaptık. Onun dışında 15 gün önce biz yönetimimizde bulunan avukat arkadaşlarımızla Bursa Barosu Başkanı Metin Bey’i ziyaret ettik ve Bursa Barosu’ndan da bu konuda destek istedik. Şu anda sandık görevlileri dışında Bursa’da belki de Türkiye’de şu an örnek olacak ve bu kamuoyuna da bizim sandıklara nasıl önem verdiğimizi Bursa’da sandık güvenliğinin bizim için ne ifade ettiğini bir göstergesi olan bu cumartesi bir toplantımız var. Bunu da burada sizin aracılığınızla duyurmuş olayım. Cumartesi günü önce Bursa Akademik Odalar Birliği’nde bir basın açıklaması yapacağız. Hem altılı masadaki avukat arkadaşlarla hem de baroda bağımsız olarak seçim döneminde sandıklarda görev almak isteyen arkadaşlarla biz görev almak isteyen avukat arkadaşlarla avukatlar ordusu kurup Bursa’da 14 Mayıs günü her okulda bir avukat tayin edeceğiz. Bu ilk toplantıyı bu cumartesi günü BAOB’da yapacağız. Sandıklarla ilgili hiç kimsenin şüphesi olmasın bu konuda biz altılı masa partileri olarak her türlü hazırlığımızı yaptık. Sandıklara sonuna kadar sahip çıkılacak.

İYİ Parti olarak anket yaptırdınız mı? Yaptırdıysanız Bursa’da İYİ Parti yüzde kaç görünüyor?

Bursa il Başkanlığı olarak yaptırdığımız bir anket yok. Fakat yaklaşık bir ay önce Bursa’da iki firmanın yaptırdığı ve bize ulaşan anket sonuçları vardı. 2 Mart’tan önceki süreçten bahsediyorum. Birinci bölgede 22,23 bandında ikinci bölgede 18-19 bandında ortalama 20 küsur civarında bir İYİ Parti vardı. Doğal olarak bu 6 Mart sürecinde yaşanan o çalkantılarda bir nebze kırılmalar oldu. Fakat bunu ilk defa sizin aracılığınızla buradan söyleyeyim. Genel merkezden gelen bir veri birinci bölgede 17,5; ikinci bölgede ise 15 üzerinde. Pazar günü adaylarımız açıklanıp saha çalışmalarımıza başlandıktan sonra 14 Mayıs’a kadar bir ay önceki rakamların çok üzerine çıkacağımızı, Bursa’da İYİ Parti’nin ciddi bir tevaccüh göreceğini herkes görecek.

Sinan Ateş cinayetine taban nasıl tepki verdi? Cinayet sonrası MHP’den İYİ Parti’ye geçen oldu mu?

30 Aralık’ta Sinan Ateş kardeşim Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’nın göbeğinde katledildi ve şehit edildi. Sonrasında cenazesine de sahip çıkılmadı ve asıl acısı ondan sonraki süreçte tamamen faali meçhule büründürüldü olay. Genel Başkanımız ortaya koyduğu iradeyle, üzerine gitmesiyle ve her grup toplantısında gündeme taşıyarak asıl arka plandaki faillerin bulunması gerektiğini bir torbacıyla bu işin olmadığını ve ona yüklenemeyeceğini çok net bir şekilde söyledi. Genel Başkanımız 4 Şubat’ta rahmetli Sinan Ateş’in ailesini ziyarete gelmişti Bursa’ya, orada aileye de aynı şeyi söylemişti; “14 Mayıs’a kadar her ortamda ben bu arka plandaki faillerin bulunması için bunların ortaya çıkarılması için gündemde tutacağım.” dedi. Ama bu iş 14 Mayıs’a kadar çözülmezse bizim iktidarımızda ilk çözeceğimiz dosya rahmetli Sinan Ateş’in dosyası olacak. Çok sayıda ülkücü kardeşimiz partimize üye oldu. Onun dışında üye olmayıp buraya gelip bizzat başarı dileklerini ileterek bundan sonraki süreçte bize destek vereceklerini söyleyen arkadaşlarımız oldu. Bursa’da partiye karşı çok ciddi bir şekilde teveccüh ve güven var. Bunun yansımasını herkes 14 Mayıs’ta sandıklar açıldığında Bursa’da görecek.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığı Bursa’da nasıl karşılanıyor?

Bir buçuk yıl önce altılı masa yola çıktığında o günden beri Genel Başkanımızın ortaya koyduğu bir irade vardı. Birinci turda kazanabilecek bir aday ile sürecin yürütülmesi. 2 Mart sürecine geldiğimizde ise genel başkanımızın elinde olan o günkü anket sonuçları çok net bir şekilde Kemal Bey’in tek başına bu şekilde seçime girdiği zaman birinci turda kazanmasının zor olduğunu söyledi. Genel Başkanımız o zaman masadan kalkmadı. Kalkmasına sebep olundu. Bir irade koydu Genel Başkanımız. Partiyi bir kenara bırakarak biz ilk kurulduğumuz günde de bu ülkenin kurtuluş reçetesi olabilmek için bu ülkenin kurucu değerler üzerinde parlamenter sisteme geçmek için ortaya konan bir parti olarak çıktığımızdan dolayı tekrar partiyi bir kenara bırakarak sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun kazanabileceği iradeyle sayın Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın o masaya dahil edilmesiyle oluşan bir tabloyla dönüldüğünde şu anda Kemal Bey’in bütün anketlerde çok net bir şekilde birinci turda bu işi kazanabileceği bir tablo ortada. Tabanımızda kırılmalar oldu mu tabi oldu bu bir gerçek. Biz kalan 37 günlük süreçte tabandan o teveccühü alacağız. Bursa’da ise kıl payı kazandıkları bir belediye burası. Güçlerini çok yitirdiler. Bugün geldiğimiz noktada Bursa’da muhafazakar seçmen olarak tanımladığımız tabanın bile Ekrem Bey’le Mahsur Bey’in masaya dahil olmasıyla hiçbir olumsuz bakış açısı olmadı.

Eceabat Belediye Başkanı Saim Zileli ve yolsuzluk iddiasıyla tutuklu bulunan Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin yönetim kurulu listesine Bursa dışından neden yazıldı?

Ünal Başkanımızın dosyası az önce bahsettiğim gibi bağımsız adaletin olmaması ve içinde hiçbir evrak olmayan dosyayla cezaevinde. Tek gerekçesi Ünal Çetin’in İYİ Parti 25 Ekim 2015 yılında kurulduğunda Milliyetçi Hareket Partisi’nden istifa edip İYİ Parti’ye geçen ilk belediye başkanı olması ve ülkücü kökenli bir kardeşimiz olması. Başka hiçbir suçu yok. Neden Bursa’da üst kurul delegesi oldular bunun da cevabı çok net. Çanakkale’de il kongresi sürecinde orada iki adaylı seçim sürecimiz vardı çok çetin geçti. Bursa’da da aynıydı iki adaylı kongre sürecimiz vardı. Orada da sayın Zileli ve Ünal Başkan mevcut il başkanımızdan yana değil de diğer il başkanından yana irade koydukları için üst kurul delegesi olamadılar. Bizim İYİ Parti olarak 18 belediye başkanımız var. 18 belediye başkanımızın üst kurul delegesi olmaması Genel Başkanımız tarafından kabul edilmedi. Aynı şekilde İzmir’den bir belediye başkanımız yine iki adaylı kongrede diğer belediye başkanından yana irade koyduğu için o da olmamıştı O da Ankara’dan üst kurul delegesi yapıldı. Ünal Başkan ve Zileli’yi Genel Başkanımız talimat verdi ve bu doğrultuda ben de kendilerini Bursa’dan üst kurul delegesi olarak yazdım.