İşveren işçi başına ne kadar destek alacak?

İşveren her asgari ücretli çalışan için devletten işçi başına 250 TL destek alacak. 2023 yılından itibaren geçerli olan asgari ücret hakkında işverenlere de destek açıklandı.

İşveren işçi başına ne kadar destek alacak?
Yayınlama: 22.12.2022
A+
A-

2023 yılından itibaren geçerli olacak şekilde asgari ücrete yüzde 54,66 zam yapıldı. Böylelikle asgari ücret 8 bin 506 TL oldu. Asgari ücret için işverenlere de işçi başına doğrudan 250 TL destek verileceği belirtildi.  Habertürk’ün haberine göre, asgari ücret için işverenlere verilen devlet desteği 100 TL’den 250 TL’ye çıkarılacak.

Bugün yapılan asgari ücret toplantısına işçileri temsil eden Türk-İş katılmazken, Erodğan’ın yanında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol yer aldı.

Erdoğan, Türk İş’in toplantıya katılmamasını “Her sene olduğu gibi bu yıl da önümüzdeki yılın asgari ücretini belirlemek üzere bir araya gelmişlerdir. Yapılan bir dizi toplantı sonunda  çalışan ve işveren tarafları ortak rakam üzerinde anlaşamamışlardır. Elbette herkes kendi çıkarları doğrultusunda bir tutum ortaya koyacaktır. Ne emekçilerin hakkının yenmesine, ne de işverenlerin üzerine altından kalkamayacakları yükün binmesine rıza gösteririz. Makul bir noktada uzlaşma sağlanabilmesi için samimi gayret sarfettik. Çalışan temsilcilerinin aramızda olmasını isterdik” diye değerlendirdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da toplantının ardından sosyal medya hesabından mesaj atarak “Emek, alın teriyle çalışanlar için 8.500 TL net asgari ücret hayırlı olsun. Ülkemizin üretim gücünün korunması için firmalara ilave desteklerin verilmesini bekliyoruz” dedi.

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.