Demirtaş: ‘Seçimlerin ertelenmesi için çalışma yapılması talimatı verildi’

Demirtaş, iktidarın bir grup hukukçuya, ‘seçimlerin ertelenmesi için çalışma yapılması talimatı verdiğini’ söyledi, “Bir kez daha, oldu bitti yaparak Anayasa’yı yok saymaya hazırlanıyorlar” dedi.

Demirtaş: ‘Seçimlerin ertelenmesi için çalışma yapılması talimatı verildi’
Yayınlama: 13.02.2023
A+
A-

Edirne’de tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Maraş merkezli 10 ili etkileyen depremler sonrası bölgede OHAL ilan edilmesinin ardından başlayan ‘seçimin ertelenmesi’ yönelik tartışmalarına ilişkin olarak “TBMM’yi yok sayıp seçimleri erteleme kararı almak, açıkça siyasi darbe olur” dedi. Halkın buna izin vermeyeceğini söyleyen Demirtaş “Deprem felakettir, diktatörlüğe geçiş için ‘Allah’ın lütfu’ değildir” ifadelerini kullandı.

Selahattin Demirtaş, seçime ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Açıklamaları şöyle:

“Gelen bilgilere göre, herkes felakete yoğunlaşmışken bir grup hukukçuya, seçimlerin ertelenmesi için çalışma yapılması talimatı verilmiş. Bir kez daha, oldu bitti yaparak Anayasa’yı yok saymaya hazırlanıyorlar.

Seçimler, Anayasa’nın 78’inci maddesine göre sadece TBMM’de ve resmen ilan edilmiş savaş hali kararıyla ertelenebilir. Bunun istisnası yoktur. TBMM’yi yok sayıp seçimleri erteleme kararı almak, açıkça siyasi darbe olur.

Anayasal suç olmasına rağmen seçimler bir kez ertelenirse bunun önü açılır ve kimse Yüksek Seçim Kurulu’na bir daha seçim kararı aldıramaz. Deprem felakettir, diktatörlüğe geçiş için ‘Allah’ın lütfu’ değildir. Halk buna izin vermez, nokta.”

Haber Merkezi

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.