Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu Bursa’da

CHP Genel Başkanı 13. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu saat 17.00’da Gökdere’de gerçekleştirilecek olan miting ile Bursalılarla buluştu. Mitingde yapılan tanıtımda CHP Osmangazi Belediye Başkan adayının CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın’ın olacağı açıklandı.

Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu Bursa’da
Yayınlama: 11.05.2023
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı 13. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu seçime 3 gün kala Bursalılarla buluştu.

Gökdere Meydanı’nda düzenlenen miting için polis ekiplerinin yoğun güvenlik önlemleri aldı.
Saat 17.00’da başlayacak olan miting için Bursalılar ellerinde Türk bayrakları ve pankartlarla erken saatlerde alana gelmeye başladı.

Alanda bulunan yurttaşlar ‘Korkmuyoruz, korkmayacağız kimsenin yanına bırakmayacağız’ ‘Kimse şah değil padişah değil’ ‘Ülkeni sev, cumhuriyeti koru, sandığa git, trafoya girme,’‘Güneşin olduğu yerde ampule ihtiyaç yok’, ‘Eli taş tutanlar değil kalp yapanlar kazanacak’, ‘Kemaller ölmez şekil değiştirir’ yazılı pankartlar açtılar.

HEDEFİMİZ BUGÜNKÜ SİSTEMİ DEĞİŞTİRMEK

Mitingdeki ilk konuşmayı Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu yaptı.
Karamolluoğlu’nun konuşması şöyle;

Fazla bir zaman kalmadı. İnşallah pazar günü sizlerin vereceği destekle değişim gerçekleşecek. Bursa’da böyle kalabalık, coşkulu bir topluluğu görmek çok güzel. Biz altı siyasi parti olarak bir araya geldik.

Birinci hedefimiz bugünkü sistemi değiştirmek. Cumhurbaşkanlığı sistemi endişe ettiğimiz gibi adeta diktatörlüğe döndü. Bir kişi konuşuyor, müzakere etmek mümkün değil kararı o veriyor. Meclis dahil herkes onun peşinden gidiyor. Bugün başımıza gelen sıkıntıların temel sebebi burada yatıyor. Konuların müzakere edilememesi, meselelerin görüşülmemesi. İlk yapacağımız iş, atacağımız ilk adım Allah nasip ederse bu sistemi değiştirmek olacak. Arkasından mutlaka adaleti tesis edeceğiz. Adalet mülkün temelidir. Adalet olmadan bir ülkede huzur olmaz.”

 

SARAYLARDA OTURAN MİLLETİN DERDİNDEN ANLAMAZ

Tek başına adaletle yeterli değildir. Tek başına o da yetmez. Mutlaka ülkeyi yönetenler israftan kaçınmalı yolsuzluğa tevessül etmemeli, yanlış yatırımlarla da milletin parasını çarçur etmemeleri gerekir. Saraylarda oturan milletin derdinden anlamaz. Anlarım zanneder ama anlamazlar. Dünyayı bile görmekten acizler. Bu sistemi değiştirelim. Bakın problemler peşinden nasıl çözülüyor. Ekonomide hedefimiz güçlü bir şekilde kalkınmak. Türkiye’mizin her ilinde üretkenler yatırımları üretken yatırımları desteklemek insanlarımızın doğduğu yerde karnını doyurabilecek adımlara ülkeyi dünyanın en güçlü, en zengin, en müreffeh ülkesi haline getirmek. Sayın Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayımızın ve inşallah 13. Cumhurbaşkanımızın telaffuz ettiği rakamın birkaç yüz lira üstünde söz veriyorlar yetmez, yetmez, yetmez, sistem değişmeden rakamların bir manası olmaz. Onun için biz sistemi değiştireceğiz. Adil bir düzen kuracağız ve arkasından da bütün vatandaşlarımızın milli gelirden adil bir pay almasını sağlayacağız. Bugünkü rakamlarla ifade edilirse. Açlık sınırı, yoksulluk sınırı değil. Emin olun bunların üstünde bir rakamı çalışan her insanımıza, işçi, memur, esnaf, çiftçi, emekli engelli hiç fark etmez. Herkese bu rakamları verebilmek olur mu? Olur, biz bunu yapacağız” ifadelerini kullandı.

Karamollaoğlu’nun ardından söz alan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın açıklamasında öne çıkanlar şöyle;

HER DAİM ADALETLİ HAREKET EDECEĞİZ

3 gün sonra bu hükümeti müsait bir yerde indireceğiz. Milletimizin topyekûn zenginleştiği bir ülkenin inşasına başlayacağız. Hukuk olmadan olmaz. Ne kadar adalet, demokrasi, hukuk, o kadar adalet. Her daim adaletli hareket edeceğiz.

Babacan, “Bu işi ilk turda bitirecek miyiz? Kemal Kılıçdaroğlu’nu Cumhurbaşkanı yapacak mıyız?” soruların yurttaşların cevabı “Milletin umudu Kılıçdaroğlu” şeklinde yanıt verdi.

Yurttaşlar, “her şey çok güzel olacak” sloganları attı.

Babacan, CHP listelerinden diğer katılan partiler için de CHP için oy çağrısında bulundu.

3 GÜN SONRA ÜLKEMİZİN BİR YÜZYILLIK GELECEĞİNİ ŞEKİLLENDİRECEĞİZ

Babacan’ın ardından sahneye çıkan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu,”3 gün sonra ülkemizin bir yüzyıllık geleceğini şekillendireceğiz. 14 Mayıs günü seçimi kaybedeceğini bilen iktidar, milli manevi değerlerimiz üzerinden bize saldırıyor.” dedi.

Davutoğlu’nun konuşmaları şöyle;

“Erdoğan ve Bahçeli bize parmak sallıyor. Devlet tehdit altında diyor. Devlet edebiyatı yapanlara sesleniyorum. Herhangi bir devlet başkanımız, başka devlet başkanlarından ‘aptal olma’ uyarısı aldı mı? Bu ülkeyi aptal olma diye uyarı alan birine teslim edebilir miyiz?14 Mayıs’ta ülkeyi yabancılara teslim etmeyin diyorlar. Değerli Bursalılar, biz sizdeniz, siz bizdensiniz. Biz işgal altındaki Bursa’dan yabancıları gönderenlerin torunlarıyız.
Güya bizi teröristler destekliyormuş. Siz bizim herhangi bir terör örgütüyle irtiabıtımızı biliyorsanız soruşturma açın. kırmızı bültenle arama Osman Öcalan’ı televizyonlara çıkaran, İmralı’dan mektup getiren kimse, terörle işbirliği yapan odur. Eğer kendinden başkasına kâfir diyen varsa, onlarla hesaplaşmak bizim boynumuzun borcudur. Diyanet işleri başkanlığı kapatılacak diyerek iftira atıyorlar. İktidarımızda din ve devlet işleri teminat altına alınacak. Gerçek din ve vicdan özgürlüğünü getireceğiz.

ZENGİNİ DAHA ZENGİN, FAKİRİ DAHA FAKİR YAPAN BU YOLSUZLUK DÜZENİNE SON VERECEĞİZ

Zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapan bu yolsuzluk düzenine son vereceğiz. Biz bu çarkı bozmaya geliyoruz. Her türlü israfı kaldıracağız. Yolsuzluklara son vereceğiz. Türkiye’nin kaynaklarını 3-5 inşaat patronuna peşkeş çekenlere son vereceğiz. Sanayiyi ve tarımı ayağa kaldıracağız. Tek bir esnafımız dahi büyük şirketlerin kurbanı olmayacak.

Bursa özel bir şehirdir. Ama bütün güzel şehirlerimiz gibi Bursa’yı da mahvettiler. Daha önce geldiğimde de Doğanbey tokileri kim dikti buraya diye hesap sordum.

14 Mayıs günü mutlaka bunlar gidecek. Gittiklerini anladıkları için bizi tehdit ediyorlar. Sayın Bahçeli, Bursalı Sinan Ateş’im hesabını ver. Biz bu hesabı mutlaka soracağız. Ne senin öfkenden ne de merminden korkarız sayın Bahçeli.

BURSASPOR’A DA YENİ BAHARLAR GELECEK

Bursaspor’a da yeni baharlar gelecek. Bursaspor şampiyonluğu hak ediyor. İkinci lige düştüğünde üzüldüm. Bursaspor’u ayağa kaldıracağız. Sporu da bu bozuk düzenin içinden çekip çıkaracağız.

Davutoğlu’nun ardından Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Bursalılara seslendi.

CHP Genel Başkanı ve 13. Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu “halkın umudu Kılıçdaroğlu” sloganlarıyla karşılandı.

Kılıçdaroğlu, “sizler de bizim umudumuzsunuz” sözleriyle karşılık verdi.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

Hepinize söz. Biz kazanacağız, beraber kazanacağız.  Seçimlere huzur içinde gideceğiz. Otoriter bir yönetimi demokratik yollarla değiştireceğiz. 85 milyonun Cumhurbaşkanı olacağım. Hiçbir ayrım yapmadan herkesi kucaklayacağım. Hepimizin güzel bir nefes alması için birlikte mücadele edip kazanacağız. Bu seçimin kaderini gençler ve kadınlar belirleyecek.

BİR TWEET ATTIĞINIZ ZAMAN KİMSE KAPINIZA DAYANMAYACAK

Gençler size bir sözüm var. Tweet attığınız zaman anneleriniz babalarınız sizi uyarıyor başınıza bir şey gelmesin diye. Size söz veriyorum, bir tweet attığınız zaman kimse kapınıza dayanamayacak. Bursa’da hava kirliliği var biliyorum. Bütün kentlere huzuru getireceğiz.

Sandığa giderken geçen seçimlerde AKP ya da MHP’ye oy veren bir kişiyi daha ikna edeceksiniz. ‘Gel kardeşim, Kılıçdaroğlu ülkeye demokrasiyi getirecek’ diye en az bir kişiyi ikna ederek sandığa götüreceksiniz.
Herkesin kimliği, inancı başımın üstüne. Bütün dünya duysun. Bizim iki kırmızı çizgimiz var. Bayrağımız ve vatanımız.

SURİYELİ KARDEŞLERİMİZİ SURİYE’YE GÖNDERECEĞİZ

Askere gidenler bilir, hudut namustur. Ama hudutlar yol geçen hanına döndü. En geç iki yıl içinde bütün Suriyeli kardeşlerimizi Suriye’ye göndereceğiz. Bizim evlatlarımız işsiz, iş bulamıyor. Irkçılık yapmayacağız. Avrupa fonlarıyla kentlerini inşa edil göndereceğiz. Arzu ederlerse ülkemize turist olarak gelebilirler.

Bursa büyükşehiri de istiyoruz. Bursa’yı Marmara’nın en güzel ve en yeşil kenti yapmak için büyükşehir de istiyoruz. O zaman bursa gerçekten tarihine uygun bir kent olacak.

SARAYLARA DEĞİL, ATATÜRK’ÜN ÇANKAYA’SINA ÇIKACAĞIZ

Benim saraylarda oturmak gibi bir derdim yok. Sizler gibi mütevazi yaşıyorum. Zaten benim mutfağım hepiniz biliyorsunuz. Orada huzur içindeyim. Saraylara değil, Atatürk’ün Çankaya’sına çıkacağız.
Devleti liyakatle yöneteceğiz. Bay Kemal Türkiye’yi adaletle yönetecek. Büyükşehir yasasında değişiklik yapacağız. Bütün köylerde okulları açacağız. Cumhuriyetin yüzüncü yılında 100 bin öğretmen ataması yapacağız.

Bay Kemal’in cumhurbaşkanlığında hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Hiçbir fakir ailenin elektriği, suyu, doğalgazı kesilmeyecek. Devletimiz güçlüdür, bütün bunların hepsini çözeriz.

Diyorlar ki parayı nerden bulacaksın? Sen 5’li çeteye para buluyorsun da ben vatandaşa mı bulamayacağım. Bay Kemal vatandaş için çalışır. Kul hakkı yemedim, kul hakkı yedirmeyeceğim.

Mütedeyyin kardeşlerim! Kul hakkı yiyenlerin peşinden gitmeyin.
Yurt dışına giden paraların hepsini Bay Kemal yeniden ülkeye getirecek.

Sinan Ateş’in mezarına uğradık. Benim adım Kemalse, Sinan ateşin katillerini kulaklarından tutup adalete teslime edeceğim. Gaffar olanın katillerini de adalete teslim edeceğim. Hiç kimsenin şüphesi olmasın. Yapanın yanına kar kalmayacak.

Şehir içindeki bütün hastaneleri açacağım. Vatandaş en yakın hastaneye gidecek. Halk için çalışıyoruz, baronlar için değil.
5’li çeteler ve uyuşturucu baronu iktidar olmamı istemez. Hiçbir uyuşturucu baronuna geçit vermeyeceğim.

Bursaspor yeniden şaha kalkmalı. Bunun için ne gerekiyorsa yapacağız.

Haber Merkezi