Bursa’da öğrenci velisinden şiddet gören öğretmen için sendikalardan ortak eylem

Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni Zafer Çaycı’nın öğrenci velisi tarafından darp edilmesi sonrası sendikalar okul önünde ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada Öğretmenlik Meslek Kanunu’na dikkat çekildi.

Bursa’da öğrenci velisinden şiddet gören öğretmen için sendikalardan ortak eylem
Yayınlama: 30.03.2023
A+
A-

28 Mart Salı günü Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni Zafer Çaycı’nın öğrenci velisi tarafından darp edilmesini kınamak için tüm eğitim sendikaları basın Muradiye Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamada konuşan Eğitim İş Bursa Şube Başkanı yeliz Toy, yıllardır öğretmenlerin itibarsızlaştırılmasının ve öfke empoze edilmesinin sonucunda bu olayların yaşandığını ve şahısların neredeyse okul basarak bir öğretmeni darp edebildiğini söyledi.

Şiddet faillerinin cezasız kaldığını ve yaptırım uygulanmaması sonucu cesaret kazandıklarını söyleyen Toy, “Sağlıkta şiddet yasası gibi bir eğitim yasası yok. Çalışan diğer öğretmenler şiddetin her boyutunu yaşıyoruz. Mesleğimiz onurumuzdur diyen tüm öğretmenlerle buradayız. Ceza alınana kadar Zafer öğretmenimizin yanındayız. Bu şiddet olaylarının son bulması yasalarla olur. Eğitim İş olarak mücadeleyi sürdüreceğiz. Sonuna kadar Zafer öğretmenin yanındayız” diye konuştu.

“ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ İTİBARSIZLAŞTIRILDI”

Okulların güvenli olmadığına dikkat çeken Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Derviş Erdem, “Bu bölgede okul idaresinin güvenlikle ilgili problem olmasına rağmen arkadaşımız saldırıya uğruyor. Öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılması sonucu olduğunu görüyoruz. Yapılan saldırılar konusunda bir tedbir alınmadığını görüyor, olayın takipçisi olacağımızı bildiriyoruz” şeklinde konuştu.

Şiddetin nereden gelirse gelsin failin tutuklanması gerektiğini ve şiddet gören öğretmene hukuki destek verilmesi gerektiğini vurgulayan Eğitim Bir-Sen 1 nolu Şube Başkanı Ramazan Acar, şiddete uğrayan öğretmenin her zaman yanında olacaklarını söyledi.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU VURGUSU

Türk Eğitim-Sen 3 nolu Şube Ömer Işıkoğlu ise, “Meslek kanunun içerisi boş çıktı. En önemlisi eğitimciye şiddet ile ilgili yasal zemin olmalıydı. Bu bağlamda Türk Eğitim-Sen olarak sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz. Zafer öğretmenimize ve Tophane ve Muradiye Meslek Lisesi tüm öğretmenlerimize geçmiş olsun diliyoruz. Tüm eğitimci arkadaşlarımızın güvenli bir şekilde eğitim yuvalarında güvenli olarak gençleri yetiştirmesini istiyoruz. Okulları güvenli hale getirebilmek için güvenlik görevlilerinin okullarda görevlendirilmesi gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

Hürriyetçi Eğitim-Sen 2 nolu Şube Hilal Yazıcı Angın, “Öğretmenin itibarsızlaştığı değerinin aşağıya çekildiği bu ortamda gelecekte bunları yaşamamayı talep ediyoruz. Sendikalarla birlikte en başından öğretmenlik meslek kanunun içi gerçek anlamda doldurulmalı. Maddi, manevi, fiziki koşulların sağlanmalı. Mağduriyeti yaşayan öğretmen arkadaşımızı ve diğer öğretmen arkadaşlarımızın mağdur edilmemesi gerektiğini söylüyorum” diye konuştu.

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.