Bursa’da barajlar kurudu: 45 günlük su kaldı

Bursa’nın içme suyunun 60 milyon metreküpünü tutabilen Nilüfer Barajı’nda su seviyesi kritik noktaya geriledi. 45 günlük suyu kalan Bursa’da yetkililer, yine tasarruf çağrısında bulundu.

Bursa’da barajlar kurudu: 45 günlük su kaldı
Yayınlama: 27.01.2023
A+
A-

Yağmayan yağmur ve kar su kaynaklarının hızla tükenmesine neden oldu. Kış ayında normalin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları kuraklık riskini artırırken, Bursa’nın yalnızca 45 günlük suyu kaldı. Yetkililer, tasarruf çağrısında bulundu. Bursa’nın içme suyunun en önemli kısmını karşılayan yıllık 60 milyon metreküp kapasiteli Nilüfer Barajı’nın oranı yüzde 4’e düşerken, 40 milyon metreküp kapasiteli Doğancı Barajı’nın doluluk oranı yüzde 27’ye düştü. Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ) ise vatandaşlara suyu idareli harcaması konusunda bilgilendirme mesajı gönderdi.

Son dönemlerde mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklık Bursa’da kuraklık alarmına sebep oldu. İçme suyunun en önemli barajlarından biri olan Nilüfer Barajı’nın doluluk oranı yüzde 4’e düşerken, 40 milyon metreküp kapasiteli Doğancı Barajı yüzde 27’ye düştü. Yağış olmayacağı takdirde 45 günlük suyun kaldığını belirten yetkililer ise vatandaşlardan sağduyulu olmasını istedi.

BUSKİ, binlerce abonesine gönderdiği mesaj şöyle;

“Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve ilimizde de iklim değişikliğine bağlı yağış rejimlerinde ciddi azalmalar yaşanmaktadır. Sizlerin su sıkıntısı çekmemesi için BUSKİ olarak tüm tedbirleri almaya devam ediyoruz. Önümüzdeki süreçte yağışlarla barajlarımızdaki, bugün itibarıyla 45 günlük olan su hacmimizin daha da artmasını bekliyoruz. Ancak, bu dönemde tasarrufa azami riayet edilmesi de çok önemlidir. Böylece mevcut kapasitemizi daha uzun süre kullanabilmek mümkün olacaktır. Sürdürülebilir su yönetimine desteğiniz ve hassayetiniz önem arzetmektedir” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

 

BUSKİ barajların doluluk oranını açıkladı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.