Bilgisayar Satışları Düştü; Bilgisayar İndirimleri başlıyor mu?

Pandemi döneminde iki yıl rekor yükselişler gösteren bilgisayar pazarı, normalleşme ile birlikte erimeye başladı. Aylardır sürekli düşen bilgisayar satışları beklenin de üzerinde kayıplar yaşıyor. Araştırma şirketi Gartner’ın raporuna göre, geçen yıl bilgisayar satışları, 2021’e kıyasla 16,2 düşerek 286,2 milyon adede geriledi.

Bilgisayar Satışları Düştü; Bilgisayar İndirimleri başlıyor mu?
Yayınlama: 13.01.2023
A+
A-

2017 yılında dibi gören PC satışları, 2021’de yüzde 14,8 büyümeyi başardı. Bu büyümedeki en önemli etken ise koronavirüs nedeniyle gelen kısıtlamalar ve uzaktan çalışma uygulamaları oldu.

Öte yandan, 2022 yılında pandeminin etkisini yitirmesi ve küresel çip tedarik sorunlarının baş göstermesi, satışları olumsuz yönde etkiliyor.

Bilgisayar satışları, geçen yılın son çeyreğinde 2021’in aynı dönemine göre yüzde 28,5 azalışla 65,3 milyon adet oldu.

Son çeyrekte bilgisayar satışlarındaki azalış, kayıtların tutulmaya başlandığı 1990 yılından bu yana en yükseği olarak kayıtlara geçti.

En çok satan bilgisayar markaları

Rapora göre, 68 milyon 997 bin ile Çinli Lenovo (yüzde 24,1 pazar payı) geçen yıl dünyanın en fazla bilgisayar satan şirketi oldu.

HP, 55 milyon 558 bin adet ile (yüzde 19,4 pazar payı) ikinci, Dell 50 milyon 7 bin satışla (yüzde 17,5 pazar payı) üçüncü ve Apple 27 milyon 911 bin adet satışla (yüzde 9,8 pazar payı) dördüncü sırada yer aldı.

Öğrencilere Bilgisayar İndirimi Gelecek mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlik buluşmalarının ilkini Sakarya’da gerçekleştirdi ve önemli mesajlar verdi. AK Parti de gençler ve öğrenciler için de önemli çalışmalar yürütülüyor. Bu kapsamda da bilgisayar alımları için KDV indirimi üzerine çalışma yapılıyor.

Öte yandan gençler, özellikle öğrenciler için yeni çalışma hazırlığı da sürüyor. Bilgisayar alımları için KDV indirimi üzerine çalışma yapılıyor. Bakanlıklar tarafından yürütülen çalışma kapsamında yeni bilgisayar ya da tablet alacak olan belirli yaş aralığında ki genç öğrencilere KDV indirimi uygulanabilecek. Aynı zamanda yerli firmalara gençlerin teşvik edilmesi de sağlanacak.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.