Barutçu Tekstil’deki kimyasal zehirlenmeye ilişkin işçiler suç duyurusunda bulundu

Barutçu Tekstil’de devam eden grevleri sırasında dün zehirlenen işçiler ve sendika temsilcisi, fabrika patronunun kendilerini bilerek zehirlemeye çalıştığını belirterek şikayetçi oldular.

Barutçu Tekstil’deki kimyasal zehirlenmeye ilişkin işçiler suç duyurusunda bulundu
Yayınlama: 31.01.2023
A+
A-

BURSATANIK ÖZEL

Barutçu Tekstil fabrikasında sendikalaştığı için fabrika önünde grev yapan 9 işçi ve 2 sendika temsilcisi dün zehirlenerek hastaneye kaldırıldı. Hastaneye kaldırılan işçiler kontrollerin ardından taburcu edildi.

İşçiler ve sendika temsilcisi eylem alanına getirilen kamyonda içinde amonyak bulunan varillerin kasıtlı olarak kapaklarının açık bırakıldığını ve fabrika patronunun grevi sonlandırmak amacıyla kendilerini zehirlemeye çalıştığını iddia etti.

Konuyla ilgili rapor hazırlayan AFAD, bahsi geçen kamyondaki içinde amonyak bulunan varillerin kapaklarının açık olduğu, olay sonrası da 11 kişinin etkilenmiş olduğu belirtildi.

AFAD raporunda şu ifadeler yer aldı:

“Bursa ili Osmangazi ilçesi Demirtaş Organize Sanayi Sitesi Çiğdem 1 sokak no:18 Barutçu Tekstil firması önünde 16 ADS 395 plakalı araç üzerinde bulunan ABS içindeki kimyasalın bulunduğu ambalaj üst kapaklarının kapalı olmadığı görülmüş olup; olay anında toplam 11 kişinin etkilenmiş olduğu 112 tarafından teyit edilmiştir. Yapılan ölçümlerde açık alanda eşik değere rastlanmamış olup, multi-ray, CHOMPR1100 kimyasal tespit cihazlarıyla ölçüm yapılmış olup; işletme tarafından yapılan beyanda amonyak kimyasalı olduğu MSDS ile sevk irsaliyeleri fiziki olarak beyan edilmiştir. 16 ADS 395 plakalı araç olay yerinden barutçu tekstil alanına şoförün kendi inisiyatifiyle içeriye götürmüş olup; AFAD KBRN ekiplerince yapılan ölçümlerde VOC(uçucu organik buhar bileşiği) olduğu tespit edilmiştir. Taraflarca bu tutanak imza altına alınmıştır.”

SENDİKA TEMSİLCİSİ VE İŞÇİLER PATRONDAN ŞİKAYETÇİ OLDU

Öte yandan Öziplik İş Sendikası temsilcisi Serkan Açıcı ise zehirlenme olayından sonra sorumlular hakkında şikayetçi oldu. Açıcı’nın karakol ifadesinde “Saat 12.00 sıralarında Barutçu Tekstil karşısına gittiğimizde tanımlayamadığımız bir koku fark ettik. Kokunun nereden geldiğini anlamaya çalıştık ancak kokunun nereden geldiğini çözemedik. Daha sonra AFAD’a konuyu aktardık. AFAD görevlileri, sağlık ve polis ekipleri geldi. Daha sonra kendi imkanlarımla Uludağ Üniversitesi’ne giderek tedavimi oldum. Olayla ilgili Barutçu Tekstil sahibi L.B. isimli şahıştan, işyeri yetkililerinden ve kamyoneti park eden şoförden davacı ve şikayetçiyim” dedi.

Fabrikada işten çıkarılan işçiler arasında yer alan Elif Varol verdiği ifadede 30 Ocak günü iş yeri önündeki grev alanına gittiğinde bir koku fark ettiğini ancak kokunun kaynağının ne olduğunu anlayamadığını söyledi. Kokunun kaynağının fabrika önündeki bir kamyondan geldiğini tespit ettiklerini ve kamyona yaklaştıklarında kokunun arttığını dile getiren Varol, “Kamyonun üzerinde bulunan beyaz renkli kare büyük iki tane varil olduğunu ve varilin kapağının açık olduğunu fark ettik. Bunun üzerine 155’e haber verdik.” dedi.

KAMYON ŞOFÖRÜ ARACI İŞÇİLERİN ÜZERİNE SÜRDÜ

Kokunun kaynağının fark edilmesi sonrası kamyon şoförünün araca binerek alandan uzaklaşmaya çalıştığını, işçilerin de görevlilerin gelip işlem yapabilmesi için geçişine izin vermediklerini kaydeden Varol, o esnada aracın gaza basmasıyla kendisine temas ettiğini dile getirdi. Varol, “İş yerinde çalışmış olduğum yaklaşık 1 yıllık süre boyunca aynı varillerin Barutçu Tekstil’de bulunan boyahane bölümünde bulunan kimyasal malzemeler için kullanılmaktadır. Konuyla ilgili Öziplik Sendikası üyesi olduğumdan dolayı eylemde bulunduğum için Barutçu Tekstil tarafından bilerek isteyerek eylemimizi engellemek ve grev yapmamızı sona erdirmemiz için bu olayın yaşanmış olduğunu düşünmekteyim.” dedi. Varol, fabrika patronu kamyon sürücüsünden şikayetçi oldu.

NE OLMUŞTU?

Öz İplik-İş Sendikası’na üye oldukları için Barutçu Tekstil’deki işlerine son verilen 4 kadın işçi, işe iade talebiyle fabrikanın önünde yaklaşık 4 ay önce direnişe geçti. Eylemler devam ederken, sendika ile uzlaşmak istemeyen işveren, 29 Aralık 2022 günü Barutçu Tekstil’de 3 kadın işçiyi daha işten attı. Ardından 2 işçiyi daha sendikalaşma nedeniyle işten atan işverene karşı işçiler eylemlerine devam ediyordu. İşçiler, dün yine fabrikanın önündeyken şirket tarafından kamyonet kasasında getirilen amonyak tarafından zehirlenmişti.

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.