Bartın’daki faciada tutuklanan yetkili: Oturdum maaşımı aldım

Bartın’da 42 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasında tutuklanan kişilerin mahkemedeki ifadeleri ortaya çıktı. 2020’nin Ağustos ayından beri yetkilerinin elinden aldığını söyleyen Müessese Müdür Yardımcısı Salih Atmaca’nın “Sadece oturdum, maaşımı aldım” sözleri dikkat çekti.

Bartın’daki faciada tutuklanan yetkili: Oturdum maaşımı aldım
Yayınlama: 05.11.2022
A+
A-

Bartın’daki maden faciasında 42 işçi hayatını kaybetti. Olay sonrası TTK Amasra Müessese Müdürü Cihat Özdemir’in de aralarında olduğu 8 kişi tutuklandı. Faciayla ilgili soruşturma ise sürerken şüphelilerin mahkemedeki ifadeleri de ortaya çıktı.

2020 yılının Ağustos ayından beri tüm sorumlulukların kendisinden alındığını söyleyen tutuklu sanıklardan Müessese Müdür Yardımcısı Salih Atmaca, Üretim İltisak Müdürü olarak boş kadronun üzerinde durduğunu ama kendisine bir şey yaptırılmadığını söyledi. Atmaca’nın “Sadece oturdum, maaşımı aldım” sözleri dikkat çekti.

GAZ SEVİYESİNİN YÜKSELDİĞİ BİLDİRİLMEDİ

İfadesine ulaşılan bir diğer isim olan İşletme Başmühendisi Mehmet Tural olay günü mesaisinin 16.30’da bittiğini ve madendeki havalandırmalarla ilgili denetimin de Maden İş Güvenliği Şube Müdürlüğü tarafından yapıldığını söyledi. Tural, olay günü ve öncesinde gaz seviyesinin yükselmesiyle ilgili kendisine şikayet ya da bildirim yapılmadığını söyledi.

Emniyet Mühendisi Şahan Kahraman da sorumluluğun kendisine ait olmadığını iddia etti. Görev tanımı gereği maden sahasının havalandırılmasıyla ilgili işlemlere bakmadığını belirten Kahraman, “Emniyet mühendisi olarak biz yangın bekleme barajlarını yaparız. Onların kapatılmasını gerçekleştiririz” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.