Bakan Nebati’den EYT açıklaması: İşverene destek için çalışma devam ediyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, EYT düzenlemesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Nebati, EYT ile ilgili işverenlere kefalet destekli paketin hazırlık sürecinin devam ettiğini söyledi. 

Bakan Nebati’den EYT açıklaması: İşverene destek için çalışma devam ediyor
Yayınlama: 20.12.2022
A+
A-

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma çerçevesinde, işverenlerin karşılaşacağı kıdem tazminatına finansman sağlamak üzere Hazine Destekli Kefalet Sistemi kapsamında yeni bir paket hazırlığı sürecinin devam ettiğini bildirdi.

Nebati, 2023 yılı hedeflerini paylaştı, gelecek yıl finansal mimari ve altyapısını daha da güçlendirmeye yönelik birçok adım atacaklarını söyledi. AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Nebati, küresel ekonomideki sıkıntılara rağmen Türkiye Ekonomi Modeli sayesinde kazanım elde edildiğini savundu.

Türkiye ekonomisinin geride kalan 20 yıllık dönemde başta küresel finansal kriz ve salgın olmak üzere iç ve dış şoklara karşı pek çok defa sınandığını söyleyen Nebati, ekonominin son dönemde şokların üstesinden gelme ve risklere maruz kalabilecek alanları azaltma noktasında da önemli mesafe katettiklerini iddia etti.

İNŞAAT SEKTÖRÜNE YÖNELİK YENİ DESTEK PAKETİ ÇALIŞMLARIMIZ SÖZ KONUSU

Nebati, selektif kredi politikasını, daha çok sektör odaklı, üretken alanlara daha fazla odaklanacak şekilde uygulamaya devam edeceklerini ifade etti.

Nebati, şöyle konuştu: “Bu kapsamda 2022 yılında yürürlüğe aldığımız paketlerle yaklaşık 110 milyar liralık kredi imkanını firmalarımızın kullanımına sunduk. 2023 yılında da Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında imalat sanayiyi önceliklendirilmek üzere yatırım, istihdam, üretim, ihracat odaklı yaklaşımımızla yeni destek paketlerinin üzerinde çalışmayı sürdüreceğiz. Makroekonomik politikalarımız ile uyumlu şekilde uygulamaya alacağımız büyüme odaklı kefalet paketleriyle işletmelerimizi desteklemeye devam edeceğiz. Hazine destekli kefalet sistemi kapsamında başlangıçta 200 milyar lira kefalet imkanı karşılığında sağladığımız yaklaşık 250 milyar liralık finansmanı başta KOBİ’lerimiz olmak üzere işletmelerimize sunacağız.”

Öte yandan konut sektörüne yönelik de değerlendirmelerde bulunan Nebati, İlk Evim Konut Finansman ve Genişletilmiş Konut Finansman paketlerini hatırlatarak, “Önümüzdeki dönemde de ihtiyaç olması halinde, inşaat sektörüne yönelik yeni destek paketi çalışmalarımız söz konusu olabilir” diye konuştu.

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.