Akşener: Mahsa Amini’nin ve kadınların yanında durmak medeniyet vazifesidir

İYİ Parti lideri Meral Akşener, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla İran’da devam eden protestolarda kadınların yanında olmanın medeniyet vazifesi olduğunu söyledi. Akşener, ayrıca Afganistan’da kadınların üniversiteye gitmesini engelleyen düzenlemeyi eleştirdi.

Akşener: Mahsa Amini’nin ve kadınların yanında durmak medeniyet vazifesidir
Yayınlama: 24.12.2022
A+
A-

Afganistan’da kadınların üniversite eğitimi almasını yasaklayan düzenleme ve İran’daki Mahsa Amini’nin öldürülmesi sonrası başlayan eylemlere dair İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Taliban hükümetinin, Afganistan’da son olarak kadınların üniversiteye eğitim görmesini yasaklamasına tepki gösteren Meral Akşener, “Kadınları insan değil, köle olarak gören ucube bir anlayışın; Afganistan’da kız çocuklarının okula gitmesini yasaklaması ve bunu yüce dinimizi alet ederek meşrulaştırmaya çalışmasını en sert şekilde kınıyorum. Bu insanlık suçunu asla kabul edemeyiz” ifadelerini kullandı.

“‘Kadın yükselmezse alçalır vatan’ sözlerinden aldığımız ilhamla, bizler biliyoruz ki; hangi rejim, din, aidiyet, mezhep, ideoloji ve hangi gerekçeyle olursa olsun; kadının bedeninin ve benliğinin çiğnendiği, sömürüldüğü bir düzen sorgulanmaya mahkûmdur” diyen Akşener, İran’da “başörtüsünü kurallara uygun örtmesi” gerekçesiyle gördüğü polis şiddeti sonucu ölen Mahsa Amini’yi hatırlattı:

“Çünkü; İran’da Mahsa Amini kızımızın katledilmesine verilen toplumsal tepki de göstermektedir ki; hürriyet kadınların omuzlarında yükselir. İstibdat ise kadınların acılarından beslenir. İşte bu zulme karşı kadınların yanında dimdik durmak, bir medeniyet vazifesidir.”

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.