Twitter’dan kullanıcılara ‘kullanım limiti, takip limiti’ uyarısı ve blokaj!

Elon Musk’un satın almasıyla tepki çeken birçok yeni uygulamayı devreye sokan Twitter, kullanıcılara bu kez de ‘kullanım’ ve ‘takip’ limiti uyarısı gösterdi. Bu uyarının yeni bir uygulamadan mı yoksa bir sorundan mı kaynaklandığına dair Twitter’dan henüz açıklama gelmedi.

Twitter’dan kullanıcılara ‘kullanım limiti, takip limiti’ uyarısı ve blokaj!
Yayınlama: 01.07.2023
A+
A-

ABD’li dolar milyarderi Elon Musk’un satın almasının ardından kullanıcıların tepkisini çeken birçok yeni uygulama getirilen Twitter’da şimdi de ‘kullanım limiti aşıldı’ uyarısı çıkmaya başladı.

Bugün Twitter’a giren kullanıcılar, “Kullanım limiti aşıldı. Lütfen birkaç dakika bekle, sonra tekrar dene” ile “Üzgünüz takip limitine takıldın. Lütfen biraz bekle sonra tekrar dene” gibi uyarılarla karşılaştı.

Twitter’ın kendi açıklamasına göre bu ‘limit’ler belli başlı bazı durumlarda kullanıcılara görünüyor.

Twitter’ın açıklamasına göre limitler, Twitter’ın perde arkasındaki yoğunluğunun bir kısmını alır, hata sayfalarının görülme sıklığını azaltır ve kesinti sürelerini kısaltır.

TWİTTER LİMİTLERİ

Twitter hesapları için geçerli teknik limitler şunlar:

Direkt Mesajlar (günlük): Günlük 500 mesaj gönderme limiti vardır.

Tweetler: Günlük 2.400 adet. Günlük güncelleme limiti yarım saatlik daha düşük limitlere bölünmüştür. Retweetler de Tweet olarak sayılır.

Hesap e-postasında yapılan değişiklikler: Saatte 4 kez.

Takip etme (günlük): Takip etme işlemi için günlük teknik limit 400’dür. Bunun yalnızca teknik bir hesap limiti olduğunu ve agresif takip davranışlarını önlemeyi amaçlayan ilave başka düzenlemeler de olduğunu lütfen unutmayın.

Takip etme (hesaba göre): Bir hesabın takip ettiği kullanıcı sayısı 5.000 limitine ulaştığında, yeni takip etme istekleri hesaba özel oranda sınırlanır.

Bu limitler web, mobil, telefon, API vb. tüm cihazlardaki işlemler için geçerlidir. Tüm üçüncü parti uygulamalardan gelen API istekleri, saatlik API limitine göre izlenir. Bu durumda, hesaplarıyla birden çok üçüncü parti uygulaması kullanan kişiler, API limitine daha çabuk ulaşır.

Bu limitler sitenin yoğun olarak kullanıldığı saatlerde geçici olarak düşürülebilir. Bu gibi durumlarda Twitter durumu sitesinde bir güncelleme yayınlanır.

LİMİTE ULAŞILDIĞINDA NE OLUR?

Twitter, limitlere ulaşıldığında kullanıcıların karşılaşacakları durumları ise şöyle açıklıyor:

“Limitlerden birine ulaştığınızda, hangi limite ulaştığınızı belirten bir hata mesajı alırsınız. Direkt Mesaj, Tweet, hesap e-posta değişikliği ve API isteği limitleri gibi zamana dayalı limitler söz konusu olduğunda, zaman kısıtlaması ortadan kalktıktan sonra işlemi tekrar deneyebilirsiniz.

2.400 Tweetlik günlük güncelleme limiti yarım saatlik daha düşük limitlere bölünmüştür. Hesap güncelleme/Tweet limitinize ulaştığınızda, lütfen zaman kısıtlaması ortadan kalktıktan birkaç saat sonra işlemi tekrar deneyin.”

Haber Merkezi