TSK depreme neden geç müdahale etti?

Gazeteci İsmail Saymaz, AFAD’ın TSK’dan depremin üzerinden 36 saat geçtikten sonra yardım talebinde bulunduğunu açıkladı.

TSK depreme neden geç müdahale etti?
Yayınlama: 20.03.2023
A+
A-

Maraş merkezli depremlerin ardından askerin bölgeye müdahalesinin geç olması tepkilere neden olmuştu. Gazeteci İsmail Saymaz bugünkü köşe yazısında, AFAD’ın TSK’dan depremin üzerinden 36 saat geçtikten sonra yardım talebinde bulunduğunu yazdı. TSK ise yardım mesajını 5 saat sonra birliklere gönderdi. Böylelikle depremin en kritik saatlerinde askerin bölgeye müdahalesinde en az 41 saat gecikme yaşandı.

Saymaz’ın yazısında ilgili kısım şöyle:

“Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki deprem felaketi sonrasında yapılan çalışmalara destek vermek üzere personele ihtiyaç bulunduğu ve arama kurtarma konusunda uzman/gönüllü yeterli sayıda personelin çalışmalara destek vermek amacıyla görevlendirilmesi…”

5 SAAT SONRA “ÇOK ACELE” MESAJI

AFAD’ın mesajı TSK tarafından hava, kara ve deniz kuvvetleri komutanlıklarına gönderildi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Merkezi mesajı aldıktan beş saat 22 dakika sonra Muharip Hava Kuvvetleri, Hava Eğitim ve Hava Lojistik komutanlıklarına ‘Çok Acele’ şeklindeki öncelik derecesiyle mesaj geçti.

7 Şubat günü saat 21.35’te iletilen ‘Personel Görevlendirmesi’ konulu mesajda şöyle yazıyor:

“-Birlikler tarafından uygun görülen uzman veya gönüllü personelin planlanabileceği,

-İhtiyaç duyulması halinde lojistik komutanlığı tarafından personel intikalinin sağlanması amacıyla gerekli uçak/helikopter planlaması yapılabileceği,

-Planlanan personel tarafından her türlü emniyet kurallarının ön planda tutulması,

-Ana ast komutanlıklar ile ilgili valilikler ve AFAD arasında koordine yetkisi verildiği,

-Faaliyetlere ilişkin alınan tedbirler ile planlanacak personel listelerinin Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığı’na bildirilmesi.”

EMİR 8 ŞUBAT’TA YAYINLANDI

Belgesiyle anlattığım üzere AFAD, depremin üzerinden 35 saat 56 dakika geçtikten sonra TSK’dan yardım istedi. Hava Kuvvetleri de mesaj ulaştıktan 5 saat 22 dakika sonra bağlı komutanlıklarını bilgilendirdi. Bu gecikmenin de neden kaynaklandığı mutlaka araştırılmalı.

Toplamda en az 41 saat 18 dakika gecikildi.

Hava Kuvvetleri’nin mesajı, 7 Şubat’ta saat 21.35’te yollandığı için gereğini yapmak ertesi güne kaldı. 8 Şubat’ta bütün birliklere yayınlanan emirde, “Deprem felaketi sonrası yapılan çalışmalara uzman veya gönüllü olarak destek vermek üzere personele ihtiyaç duyulduğu” hatırlatılarak, şöyle deniyor:

“Bu kapsamda ilgi mesaj personele tebliğ edilerek, doğal afet bölgelerine gönüllü gidecek personel bilgileri ana ast komutanlıklar tarafından günlük olarak Hava Kuvvetleri Personel Başkanlığına bildirilecek olup personelin yoklama kaydı ‘0079-Mazeret İzni (Doğal Afet) olarak bildirilecektir.”

Emrin kara ve deniz kuvvetlerinde görevli olan HKK personeline de tebliğ edilmesi, gönüllü gidecek olanların Hava Kuvvetleri Personel Başkanlığı’na bildirilmesi istendi.

İddia o ki bu emir 8 Şubat’ta saat 17 sularında personelin eline ulaştı. Dolayısıyla birçok uzman ve gönüllünün 9 Şubat’ta, depremin üçüncü günü bölgeye gittiği öne sürülüyor.

TSK’NIN AFET HAZIRLIĞI YOK

Hava Kuvvetleri’nin 10 ve 14 Şubat’taki emirlerinde, TSK’nın afet için hazırlığının olmadığı, Mehmetçiklerin plansız bir şekilde hareket ettiği anlaşılıyor.

10 Şubat’taki emirde, “Bugüne kadar geçen süreçte elde edilen tecrübeler ışığında, bölgeye giden her ferdin çalışma bölgesinde yoğunluğa, iaşe ve barınma konusunda yeni ihtiyaç oluşturabildiği, verimli çalışma yapamayacak fazladan personelin yarar kadar yük oluşturabileceği” belirtiliyor.

Bu çerçevede “AFAD tarafından gelen detay ve özellik içeren taleplere göre ihtiyaca uygun birlik/personel görevlendirileceği” vurgulanıyor.

“Gönüllü personel AFAD’ın talebi, planlaması ve koordinesi doğrultusunda bölgeye sevk edilecek” deniyor.

“Bölgede icra edilen faaliyetlerin daha etkin bir şekilde yürütülmesi adına personelin kendi inisiyatifi doğrultusunda bağımsız/yalnız olarak bölgeye gitmesinin uygun olmayacağı” ifade ediliyor.

AK Parti, darbe korkusundan ötürü Mehmetçiği Türkiye Afet Müdahale Planı’nda ‘Ana Çözüm Ortağı’ yapmayarak, depremin ilk 36 saatinde çağırmayarak, belki de binlerce insanın kurtarılabilecekken, enkaz altında hayatını kaybetmesine yol açtı. AFAD vaktinde yardım talep etseydi, yüzbinlerce Mehmetçik cepheye koşar gibi, enkazlara koşabilirdi.

Kendi ordusuna güvenmeyen bir iktidar, vatandaşını enkazdan çıkarabilir mi? Gördük ki, çıkaramadı.

Aksine enkaz altında kaldı.

Haber Merkezi