Toy: Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne Ensar Vakfını aklama görevi mi verildi?

Ensar Vakfı Genel Merkezi’nin, Bursa’nın 17 ilçesinde bulunan ortaokul ve liselerde düzenlediği kitap yarışmasına Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy tepki gösterdi. Toy, kitap okuma oranını öğrencilerde artırmak için vakıflar yerine eğitim ve öğretim faaliyetini gerçekleştiren öğretmenlerle çalışılma yapması gerektiğini söyledi. 

Toy: Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne Ensar Vakfını aklama görevi mi verildi?
Yayınlama: 26.12.2022
A+
A-

Ensar Vakfı Genel Merkezi’n Bursa’da düzenlediği kitap yarışmasına tepki gösteren Toy, “Ensar Vakfı Genel Merkezi tarafından ilimiz genelinde bulunan tüm Resmi ve Özel Ortaokullar ile İmam Hatip Ortaokullarının 6. ve 7. sınıf öğrencileri ile tüm İmam Hatip Liseleri ve Resmi ve Özel Anadolu Liselerinin 9. ve 10. sınıf öğrencileri arasında çevrimiçi ödüllü kitap okuma yarışması adı altında bir etkinlik başlatılmıştır. Kitap okuma yarışması olarak duyurulan, alt türü bilgi yarışması olarak bildirilen Ensar Vakfı Propagandası’nda yarışmanın amacı ise, öğrencilerin kitap okuma oranını ve seçmeli ders olan Peygamberimizin Hayatına ilgiyi artırmak olarak açıklanmıştır. Bugün Ensar denilince hepimizin aklına ilk gelen Karaman’da öğrencilere tecavüz hadisesi olmasına rağmen, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 17 ilçede tüm resmi ortaokul ve liselerde ‘’Sana Emanet’’ adlı bilgi yarışması ile Ensar reklamı ve propagandası yapmaktadır.” dedi.

EĞİTİM-ÖĞRETİM FAALİYETİNİ GERÇEKLEŞTİREN ÖĞRETMENLERLE ÇALIŞMALAR PLANLANMALIDIR

Okullarda bir vakfın faaliyet yürütmesine izin vermek için gerçekçi bir neden olmadığını söyleyen Toy, “İl Milli Eğitim Müdürü olarak Serkan Gür, öğrencilerin kitap okuma oranı düşükse gerekli önlemleri almalı ve herhangi bir derse ilgi azlığı gözlemlenmişse görevini bir vakfa devrederek değil, eğitim-öğretim faaliyetini gerçekleştiren öğretmenlerle çalışmaları planlamalıdır. Daha önce bilgisi dışında izin verildiği gerekçesiyle iptal edilen Toplumsal Eşitlik Projeleri’ne yönelik yarışmalar yerine Ensar reklamı yapan, katılan öğrenci, öğretmen ve müdürlere ödüller dağıtan Kitap/Bilgi Yarışmasının neden sadece Bursa’da düzenlendiği de açıklamalıdır.” ifadelerini kullandı.

İHH’nın İyilikte Yarışan Sınıflar adıyla her sınıfta kumbara koyarak öğrencilerin okul harçlığını samimi, iyi duygularla teslim ettiğini ve İHH temsilcilerinin her gün bir okulda propaganda yaptığını söyleyen Toy, her dört çocuktan birinin okula aç gittiğini, harçlığı olmadığı için öğrencilerin tuvaletten su içtiği koşullarda öğrencilerin simit parasına göz koyulmasını ve İHH temsilcilerinin okullarda cirit atmasını kabul etmediklerini söyledi.

VAKIFLARLA İŞ BİRLİĞİ YAPMAK, ULUSAL VE LAİK EĞİTİMİN İÇİNİ BOŞALMA ÇABALARIDIR

Öğrencilerin derste olması gerekirken İHH’nın faaliyetlerini dinlemek için konferans salonunda olduğunu söyleyen TOY, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, Milli Eğitim Temel Kanunu ile Türk Milli Eğitimi’nin genel amaçlarına uygun olarak düzenlendiği belirtilen yarışmalar, ‘’laik, demokratik, yaratıcı düşünebilen, soran, sorgulayan, bağımsız kişilikli bireyler yetiştirmeyi hedeflemiş’’ Türk Milli Eğitim Sistemi’nin amaçlarıyla çelişmektedir. Çağdaş ve laik eğitim karşıtı, Atatürk İlke ve Devrimleri ile Cumhuriyetin ve Devrim Kanunları’nın temel ilkelerine aykırı düşünce ve faaliyetleri ile bilinen vakıflarla iş birliği yapmak, ulusal ve laik eğitimin içini boşaltma çabalarıdır.” şeklinde konuştu.

ENSAR VAKFININ OKULLARIMIZDA YERİ YOKTUR

Ensar Vakfı’nın kendi bünyesindeki yazarlar tarafından kaleme alınana tek bir kitabın yapılacak yarışmada ne okuma oranı arttıracağını ne de bilgi yarışması sayılabileceğini ifade eden Toy, “Olsa olsa Ensar Propagandası’ dır ve geçmişi kamuoyunun vicdanını yaralamış bir ‘’vakfın’’ okullarımızda yeri yoktur. Aynı zamanda Sana Emanet Bilgi Yarışması’na katılacak öğrencilerin okuyacağı 40 Derste Ahlak kitabının arka kapağında yazan “Bir kadın beş vakit namazını kılar, Ramazan orucunu tutar, iffetini korur, bir de kocasına itaat ederse, ona ‘Haydi cennetin hangi kapısından istersen gir’ denilir.” İfadelerinin de, yarışmaya izin veren Bursa Valiliği ve Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hangi anlayışa hizmet ettiğinin bir göstergesidir.” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yetki devri anlamına gelen ve Anayasa’ya aykırı olan bu protokollerin yargıya taşındığını ve yürütmeyi durdurma kararı çıktığını söyleyen Toy, iptal edilmeyen protokollerle, gerici derneklerin okullarda faaliyetlerini sürdürmesine izin verilemeyeceğini söyledi.

Laik ve bilimsel referanslara dayalı, demokratik, katılımcı, eşitlikçi, Cumhuriyetçi eğitimden vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Toy, “Öğrencilerimizin parasız, nitelikli, bilimsel eğitim hakkını da okullarımızı da teslim etmeyeceğiz. Öğrencilerimizin üstün yararını gözetmeyen faaliyetlere de, eğitimci olmayan kişilerce yürütülen kılıfı ne olursa olsun çalışmalara da geçit vermeyeceğiz. Bu iş birliği Ensar’ı aklama ve meşru hale getirme çabasıdır. Bursa Milli Eğitiminin Görevi, Ensar Propagandası Yapmak Değildir” açıklamalarında bulundu.

Haber Merkezi