Bursa Büyükşehir Belediyesi çalışmaların meyvesini toplayacak

Bursa Büyükşehir Belediyesi 2023 yılı içerisinde pek çok projenin tamamlanacağına dair açıklama yaptı. Yeni projeler arasında Kart 16 gibi sosyal içerikli yeniliklerin de yıl içerisinde devreye alınacağı belirtildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi çalışmaların meyvesini toplayacak
Yayınlama: 01.01.2023
A+
A-

Pandeminin ardından Bursa’ya yönelik altyapı projelerinin hızlanmasının sonuçlarının 2023 yılında elde edileceği belirtiliyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi, 17 ilçede 600’ü aşkın şantiyede ulaşım ve altyapı başta olmak üzere kentte yaşam kalitesini yükseltecek yatırımlarla 2022 yılını dolu dolu geçirdi.

 

Kent merkezinde Acemler ve Mudanya Kavşaklarına nefes aldıracak köprü, bağlantı yolları, otopark ve tüp geçidi hizmete açan, Yunuseli ve Emek bağlantı yollarını tamamlayan, Şehir Hastanesi bağlantı yolunu da hizmete hazır hale getiren Büyükşehir Belediyesi, içme suyu kanalizasyon ve yağmur suyu hattı imalatlarıyla kentin altyapısına güç kattı. Bursa’ya 2022 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanı kazandırarak kentin dünya çapında tanıtımına büyük katkı sağlayan Büyükşehir Belediyesi, Bursa’nın geleceğine damga vuracak Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Meydan Projesi’nde de bütün yıkımları tamamlayıp, uygulama imalatlarına başladı.

ÖNCELİK ULAŞIMA

Bursa Büyükşehir Belediyesi, 2023 yılı bütçesini de yine performans odaklı hazırlayıp, yüzde 22 ile yatırımlarda aslan payını ulaşıma ayırdı. Ulaşıma 2023 yılında 2 milyar 361 milyon 592 bin 500 liralık yatırım yapılması öngörülürken, raylı sistemlerde Emek-Şehir Hastanesi hattının bu yıl tamamlanması planlanıyor. Üniversite Görükle Metro Hattının da startını vermeye hazırlanan Büyükşehir Belediyesi, bu projeyi de 2023 yılında yüzde 30 oranında tamamlayacak. Yine ulaşım yatırımları doğrultusunda Acemler-Hürriyet Yunuseli Bağlantı Köprüsü, YHT-Mudanya Yolu Katlı Kavşağı, Demirtaş OSB Bağlantı Yolu, Beşyol Kavşağı Bağlantı Kolları, Avrupa Konseyi Bulvarı ve 11 Eylül Bulvarı Kavşak Düzenlemesi, Balıklıdere Köprüsü, Nilüferköy-Geçit Bağlantı Köprüsü ile Yeniceabat-Alman Kanalı bağlantı yolunun tamamlanması planlanıyor. Şehrin muhtelif yerlerindeki mevcut yolların kalitesinin artırılması ve yeni yolların açılmasıyla ilgili olarak 500 bin ton asfalt dökümü, 480 kilometre sathi kaplama ve 500 bin metrekare parke temini yapılması hedefleniyor.
Hem kentsel hem yeşil dönüşüm
Büyükşehir Belediyesi bu yıl planlı kentleşmeye 736 milyon 834 bin 500 TL, yeşil alan ve çevre yatırımlarına da 1 milyar 324 milyon 339 bin 500 TL yatırım yapmayı öngörüyor. Kentsel dönüşüm alanında Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Otopark ve Meydan Düzenlemesi ile Çekirge Teras Projesinin tamamlanması planlanırken, inşaatları devam eden İstanbul Caddesi ile Yiğitler Esenevler 75. Yıl Mahallesi Kentsel Dönüşümünün de büyük ölçüde tamamlanması bekleniyor.

KART 16 PROJESİ

Bursa’ya 3 milyon metrekare yeni yeşil alan kazandırma hedefiyle çalışmalarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, bu yıl 75. Yıl Mesire Alanı, Demirtaş Mesire Alanı, Gökdere Millet Bahçesi ve Yunuseli Çamlık Parkı’nı Bursa’ya kazandıracak. Toplam 345 milyon 425 bin 500 TL yatırım yapılması planlanan kültür ve turizm alanında da Tarihi İznik Surları Yenişehir Kapı ve Ziraat Mektebi restorasyonları ile Gemlik Termal Turizm Tesisi, Çekirge Bayraktepe ve Ertuğrulbey Meydan Uygulamasının da tamamlanması hedefleniyor. Kart 16 ile 15 bin kişiye ulaşmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, yine 7 yeni ana kucağını da Bursalılarla buluşturmayı planlıyor.

Tüm bunların yanında inşaatları devam eden Havuzlupark Tesisleri, Mustafakemalpaşa Gençlik ve Kültür Merkezi, Karacabey Kültür Merkezi, Uludağ Üniversitesi Spor Merkezi, Arabayatağı Pazar Alanı, Gülbahçe Aile Sağlığı Merkezi, Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi, Orhaneli Gençlik Kampı, Cerrah Spor Tesisi ve Yenibağlar Spor Tesisi gibi yatırımların yıl içinde tamamlanması öngörülüyor.

İHA