SOL Parti’nin TRT’deki seçim konuşmasını Hataylı ODTÜ öğrencisi Deniz Soydan yaptı

Partilerin TRT’deki propaganda konuşmaları bugün başladı. SOL Parti adına, Hataylı olan ve ODTÜ’de jeoloji mühendisliği bölümünde okuyan Deniz Soydan konuştu.

SOL Parti’nin TRT’deki seçim konuşmasını Hataylı ODTÜ öğrencisi Deniz Soydan yaptı
Yayınlama: 07.05.2023
A+
A-

TRT’de partilerin propaganda konuşmaları bugün başladı. SOL Parti’nin konuşmasını ise Hataylı ODTÜ öğrencisi Deniz Soydan yaptı.

ODTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğrencisi olan Soydan, kibirden, öfkeden, nefretten, baskıdan ve yasaktan bıktığını söyledi.

“ODTÜ mühendislik öğrencisi olarak, bütün üniversite öğrencileri gibi pek çok sorunla karşı karşıyayım. Binlerce öğrenci arkadaşım gibi ben de üniversiteye geldiğimde yurt bulamadım. Seçenek olarak bize ya özel yurtlar ya tarikat yurtları sunuldu. Ulaşım sorun. Yemek sorun. Kitap almak, sinemaya gitmek bile lüks haline geldi” diyen Soydan, üniversiteden sonra ise iş bulmanın ayrı bir dert olduğunu söyledi.

Soydan, “İktidar sahiplerinin çocukları ve onlara yakın olanlar ise emek vermeden, üretmeden, topluma hiçbir değer katmadan; lüks içinde yaşıyorlar. Altlarında son model arabalar, yatları, katlarıyla haksız bir hayat sürüyorlar. Bu adaletsizliği kabul etmiyorum. Yarınlarımızın yok edilmesine, emeklerimizin çalınmasına itiraz ediyorum” dedi.

Soydan, “Bir hayalim var; ülkem bir küçük azınlığın değil, emeğiyle çalışan insanların, üreten, bu ülkeye değer katan insanların mutlu olduğu, insanca yaşadığı bir ülke olsun” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verilmesi çağrısında bulunan Soydan, “Hayallerimizi gerçekleştirmek, umutlarımızı büyütmek, bu memleketi kurtarabilmek için parlamentoda SOL Parti’yi seçelim” mesajı verdi.

SOL Partili Soydan’ın TRT ekranlarında yaptığı propaganda konuşmasının tamamı şöyle:

“BU İKTİDAR EN ÇOK GENÇLERİ EZDİ”

Merhaba ben Deniz Soydan, ODTÜ jeoloji mühendisliği öğrencisiyim, Hataylıyım, bir emekçi ailesinin çocuğuyum. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında doğdum. Bütün arkadaşlarım gibi ben de 21 yıldır aynı sesten, aynı yüzden bıktım. Kibirden bıktım. Öfkeden bıktım. Nefretten bıktım. Baskıdan, yasaktan bıktım.

Bu iktidar en çok gençleri ezdi. Umudumuzu kırdı. Şifre hırsızlığıyla, mülakatlarla geleceğimizi çaldı. Neşemizi çaldı. Birçok arkadaşım geleceğini yurt dışında aramak zorunda kaldı. Yaşamını burada kurmak isteyen tüm genç arkadaşlarım adına bu sözü söylemek için milletvekili adayı oldum. SOL Parti adına buradayım.

ODTÜ mühendislik öğrencisi olarak, bütün üniversite öğrencileri gibi pek çok sorunla karşı karşıyayım. Binlerce öğrenci arkadaşım gibi ben de üniversiteye geldiğimde yurt bulamadım. Seçenek olarak bize ya özel yurtlar ya tarikat yurtları sunuldu. Ulaşım sorun. Yemek sorun. Kitap almak, sinemaya gitmek bile lüks haline geldi.

Üniversiteden sonra iş bulmak başı başına bir dert. Milyonlarca diplomalı işsiz genç, üniversitede eğitimini aldığı mesleğini yapamıyor. Kölelik ücretleriyle çalışmak zorunda kalıyor. Atanamıyor, hileli mülakatlarla eleniyor. Büyük bir kısmı yurt dışına gitmek zorunda kalıyor.

“YARINLARIN YOK EDİLMESİNE KARŞI ÇIKIYORUM”

İktidar sahiplerinin çocukları ve onlara yakın olanlar ise emek vermeden, üretmeden, topluma hiçbir değer katmadan; lüks içinde yaşıyorlar. Altlarında son model arabalar, yatları, katlarıyla haksız bir hayat sürüyorlar. Bu adaletsizliği kabul etmiyorum. Yarınlarımızın yok edilmesine, emeklerimizin çalınmasına itiraz ediyorum.

En özgür en mutlu en heyecanlı olmam gereken yaşlarımda her şeyi yasakladılar; müzik yasak, şenlik yasak, konuşmak, itiraz etmek yasak. Hayal kurmak bile yasak. Ama benim kendi geleceğim için, arkadaşlarım için, bu memleket için hayallerim var.

Bir hayalim var; üniversitem özgür olsun, rektörü atanmış değil seçilmiş olsun. Baharda şenliği olsun. Herkes parasız barınabilsin. Eğitim alabilsin.

Bir hayalim var; yurt dışındaki bütün arkadaşlarımız memleketine geri dönebilsin. Hepimiz emeğimizin karşılığı olan nitelikli işler bulalım.

“ÜLKEM BAĞIMSIZ OLSUN. ABD-NATO ÜSLERİ ÜLKEMDEN DEFOLSUN”

Bir hayalim var; stadyumunda DEVRİM yazan, bağımsızlık için mücadele eden Denizlerin, Ulaşların okulunda, memleketini seven devrimci bir öğrenci olarak ülkem bağımsız olsun. ABD-NATO üsleri ülkemden defolsun.

Bir hayalim var; ülkem bir küçük azınlığın değil, emeğiyle çalışan insanların, üreten, bu ülkeye değer katan insanların mutlu olduğu, insanca yaşadığı bir ülke olsun.

Hayallerimin peşinden koşuyorum. Ve bunun örgütlü bir mücadele ile kazanabileceğimi biliyorum. Bunu yaşadım. 6 Şubat depreminde memleketim Hatay’da büyük yıkım yaşandığında oraya koşanlar partiden arkadaşlarım, dayanışma gönüllüleri oldu. İktidarın büyük bir yalnızlığa mahkum ettiği insanlara dost olduk, arkadaş olduk. Birbirimizin elinden tuttuk, enkazdan çıkardık. Yaralarımızı sardık, ekmeğimizi bölüştük. Yeni bir yaşam oluşturduk.

Dayanışmanın, paylaşmanın, sevginin birbirine saygının, örgütlü olmanın bütün güzelliğini bir kere daha yaşadım. Devrimciliği seçtiğim için, SOL Partili olduğum için gurur duydum.

Beni dinleyen tüm arkadaşlarıma, kardeşlerime, büyüklerime, küçüklerime sesleniyorum. Biliyorum bu hayaller hepimizin. Gelin hayallerimize, geleceğimize birlikte sahip çıkalım. Yeter artık!

“PARLAMENTODA SOL PARTİ’Yİ SEÇELİM”

Gelin 21 yıllık karanlığı bitirmek için Cumhurbaşkanlığı seçiminde oyumuzu Kemal Kılıçdaroğlu’na verelim.

Hayallerimizi gerçekleştirmek, umutlarımızı büyütmek, bu memleketi kurtarabilmek için parlamentoda SOL Parti’yi seçelim.

Tabii oy vermekle bitmiyor. Hakkımız olanı alabilmek için okulumuzda, mahallemizde, sokağımızda örgütlenelim. Yurdumun mutlu günleri bizim elimizde. Senin elinde.”

Haber Merkezi