Rönesans Rezidans için flaş iddia: Toplanma alanındaki insanların üstüne çöktü

Büyük yıkımın gerçekleştiği Hatay’da depremin sembol yapılarından Rönesans Rezidans’la ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre rezidans, ilk depremin ardından sitenin ortasında bulunan deprem toplanma alanına çıkarılan yurttaşların üzerine ikinci depremde çöktü

Rönesans Rezidans için flaş iddia: Toplanma alanındaki insanların üstüne çöktü
Yayınlama: 16.02.2023
A+
A-

6 Şubat depremlerinin sembol yapılarından biri de Hatay’da yıkılan Rönesans Rezidans oldu. Bine yakın insanın enkaz altında kaldığı rezidansla ilgili flaş bir iddia ortaya atıldı.

Haberler.com’da yer alan bilgilere göre merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7’lik ilk depremin ardından tamamen yıkılmayan Rönesans Rezidans’da yaşayan onlarca vatandaşın sitenin orta yerinde bulunan toplanma alanına çıkarıldığı ve burada beklerken 9 saat sonra gelen 7.6’lık ikinci depreme kurban gittikleri öne sürüldü.

İlk depremde yıkılmayan binaların ikinci depremle yerle bir olmasıyla yüzlerce kişinin enkaz altında kaldığını iddia eden bölgedeki kaynaklar, vahim iddianın araştırılmasını talep etti.

REZİDANSIN ESKİ SAKİNİ TEHLİKEYE DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Site sakinlerinden Zekiye Barutçu Yiğitbaşı da geçtiğimiz günlerde ortaya attığı bir başka iddiayla 2022 yılında binanın koridorunda çatlak olduğunu, temelinin kaydığını söylemişti. Yiğitbaşı, “Yöneticiye temelin kaydığını söyledim, alay edermişçesine güldü. Komşularıma anlattım, herkes duyarsız kaldı” ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan Hatay’da bulunan ve Kahramanmaraş merkezli depremin ardından yıkılan Rönesans Rezidans İnşaat’ın müteahhidi Mehmet Yaşar Coşkun, paralarla yurt dışına kaçacağı iddiasıyla İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alınmıştı. Adliyeye sevk edilen şüpheli Coşkun, çıkarıldığı nöbetçi hakimlikçe tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Haber Merkezi