Proteo için Meksika’da tören düzenlendi

Maraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından enkaz altında kalanları kurtarmak için Türkiye’ye gelen ve burada yaşamını yitiren arama-kurtarma köpeği Proteo için ülkesi Meksika’da tören düzenlendi.

Proteo için Meksika’da tören düzenlendi
Yayınlama: 17.02.2023
A+
A-
Maraş merkezli depremlerin ardından enkazlardaki çalışmalara katılmak üzere geldiği Türkiye’de hayatını kaybeden arama-kurtarma köpeği Proteo için ülkesi Meksika’da tören düzenlendi.

Proteo’nun bakıcısı Onbaşı Carlos Villeda Márquez, Meksika’da düzenlenen törende bir konuşma yaparak “Havlama sesi sustu; onu artık duyamayacağım” dedi. Villeda Márquez, Proteo’ya “Gidişin için çok üzgünüm sevgili dostum. Öbür dünyada kim varsa, şimdi onlar için koş ve onları kurtar” sözleriyle veda etti.

Meksika gazetesi El Universal’ın aktardığına göre, Onbaşı Villeda Márquez, veda konuşmasında, Proteo’ya ‘insanlığın hizmetinde kahramanca yürüttüğü çalışmalarından ötürü’ teşekkür etti, onunla birlikte çalışmış olduğundan dolayı onur duyduğunu söyledi ve “Görevini layıkıyla tamamladın şampiyon!” dedi.

Felipe Angeles Uluslararası Havalimanı’ndaki (AIFA) askeri üstte yapılan anma töreninde Meksika milli marşı da çalındı. Törene beş arama-kurtarma köpeği de katıldı.

Öte yandan, Trabzonspor’un sahasında İsviçre takımı Basel ile oynadığı UEFA Avrupa Konferans Ligi Play-Off Turu ilk maçında da Proteo unutulmadı. Taraftarlarca hazırlanan özel koreografide, Proteo bir arama kurtarma elemanının yanında yer aldı.

Haber Merkezi