Prof. Naci Görür yine uyardı: İstanbul’da deprem olasılığı yüzde 80’lere çıktı

Prof. Dr. Naci Görür, olası İstanbul depremi için, “İstanbul’da 7’nin üzerinde deprem olma olasılığı yüzde 80’lere çıktı. Maraş depremi gibi eli kulağında” diyerek yeni bir uyarıda bulundu.

Prof. Naci Görür yine uyardı: İstanbul’da deprem olasılığı yüzde 80’lere çıktı
Yayınlama: 13.02.2023
A+
A-

Maraş Pazarcık’ta 7.7 ve Elbistan’da 7,6 şiddetinde meydana gelen iki büyük depremin 10 ilde yarattığı yıkımın 8’inci gününde can kaybı sayısı 32 bini aştı. Depremin vurduğu illerde OHAL ilan edildi. Maraş merkezli deprem için 2020 yılında ve afetten üç gün önce uyarıda bulunan yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul için kritik bir uyarı yaptı.

Prof. Dr. Naci Görür, canlı yayında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Depremin olma zamanı hakkında Parsons diye ABD’li bir bilim adamı, Türk yer bilimcileri ile bu çalışmayı yaptı. Dedikleri şu: 1999 tarihinden itibaren her an olmak kaydıyla Marmara’da 7’den büyük bir deprem olma olasılığı yüzde 62’dir. Yüzde 62 çok büyük bir olasılık. Yazı tura atsan yüzde 50/50 atıyorsun. Bu çok ciddi bir araştırma, yayınlandı. aradan 23 sene geçti. Bizlerde hep onu söyledik. Dolayısıyla bakın sonlara yaklaştık. Yüzde 62’den yüzde 80’lere çıktı olasılık” dedi.

‘MARAŞ YÖRESİNDEN DAHA FAZLA HASAR ALIRIZ’