Özer: Deprem bölgesinde 5 bin 836 öğrencinin nakil işlemi yapıldı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Malatya AFAD Koordinasyon Merkezi’nde deprem sonrası çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Özer, 10 ildeki 3 milyon 784 bin 411 ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisinden 5 bin 836’sının nakillerinin başka illerdeki okullara yapıldı” dedi.

Özer: Deprem bölgesinde 5 bin 836 öğrencinin nakil işlemi yapıldı
Yayınlama: 15.02.2023
A+
A-

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, deprem sonrası çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Özer, Malatya’daki öğrencilerin nakil işlemlerine ilişkin “10 binin üzerinde konteyner kent planlaması ile ilgili çalışmalar nihayetlendi ve 1110 tane konteyner Malatya’da artık vatandaşlarımıza hizmet vermeye başladı” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından “sağlam” raporu verilen kamu binalarına tüm memurların ve çalışanların geçtiğini belirten Özer, yurttaşların sağlam raporlu binalara geçişiyle hayatın normal akışına kavuşmasının hızlandırılacağını savundu.

TAŞIMALI EĞİTİM KAPSAMINA ALDIK

Özer, bölgedeki 10 ilde Milli Eğitim Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi:

“Bu 10 ilde 3 milyon 784 bin 411 öğrencimiz var. 212 bin 992 öğretmenimiz görev yapıyor. Daha önce almış olduğumuz kararları açıklamıştık. Yani ikinci önem burada, 10 ilde tüm sınıf, kademelerde devamlılık şartı aranmayacak. Yeni bir karar daha aldık. 10 ilde kurulan çadır merkezlerini, yurtları, konteyner merkezlerini taşımalı eğitim kapsamına aldık. Orada kalan öğrencilerimizi ücretsiz olarak okullarımıza götüreceğiz, sıcak yemeklerini vereceğiz ve tekrar kaldıkları yerlere taşınmalarını sağlayacağız. Yine ailelerin istemeleri durumunda çocuklarını diğer illere, 71 ile taşımayla ilgili süreci başlattık. Bu kapsamda ilkokul, ortaokul ve liselerde 3 milyon 784 bin 411 öğrencimizin 71 ile naklini sağlayacak kadar kapasite oluşturduk. Ama şu ana kadar bu imkandan sadece 5 bin 836 öğrencimiz yararlandı. Yine istişare ederek, biliyorsunuz oradaki tam burslu öğrenci kapasitesini yüzde 10’a çıkartmıştık. Yani bu kapsamda 110 bin 735 ilave kapasite verildi, özel öğretim kurumlarında. Bunlardan da şu ana kadar 2 bin 332 öğrencimiz, vatandaşımız yararlandı.”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki 4 bin rehber öğretmen ve psikolojik danışmanın bölgede hizmet verdiğini, bu sayının 5 bine çıkarılacağını dile getiren Özer, çadır kentlerle, konteyner merkezlerinde 355 psikososyal destek çadırı oluşturduklarını ifade etti.

Özer, psikososyal destek çadırlarda, çocukların psikososyal sağlamlıklarını güçlendirmek için her türlü desteğin verildiğini söyledi.

Bölgedeki 212 bin öğretmenin şu anda idari izinde olduğunu hatırlatan Özer, “Okullar açılmadığı için onların giriş ücretlerinin tamamını ödüyoruz. Bugün itibarıyla bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayınlandı. Ücret karşılığı derse giren öğretmenler ve usta öğreticiler de deprem nedeniyle eğitime ara verilen günlerde ücretlerinin tamamını alacaklar” diye konuştu.

20 BİN 868 OKUL BİNASI DEPREMDEN ETKİLENDİ

Bakan Özer, depremden etkilenen bölgede 20 bin 868 okul binası olduğunu, bunlardan 95’inin yıkıldığını söyleyerek, şöyle devam etti:

“Diğer tüm binaların hasar tespiti Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız tarafından cuma gününe kadar tamamlanmış olacak. Bu 10 ildeki eğitim planlamasıyla ilgili hangi ilçelerde, hangi bölgelerde okullarımızı açacağımızla ilgili tüm çalışmayı hafta sonu itibarıyla tamamlayacağız. İnşallah önümüzdeki hafta itibarıyla bu çalışmaları da sonuçlarımızı da tüm vatandaşlarımızla paylaşacağız. Yine bu kapsamda buradaki depremzede öğretmenlerimizin ve idari personelimizin diğer illere görevlendirme talepleriyle ilgili, özür tayinleriyle ilgili, diğer illerden buraya gelecek öğretmenlerle ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Onların planlamasını inşallah önümüzdeki hafta itibarıyla paylaşacağız. 71 ilde, 20 Şubat tarihi itibarıyla eğitim öğretime ve okul öncesinden liseye kadar başlıyoruz. Bizim hayatı normalleştirebilmemiz için öncelikli olarak eğitimi normalleştirmemiz gerekiyor.”

Haber Merkeszi