Naci Görür: Hemen inşaata başlanmamalı

Prof. Dr. Naci Görür, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın depremlerde ağır yıkım yaşanan kentlere ilişkin “Enkaz kaldırmanın ardından inşa çalışmalarına başlayacağız” sözlerinin ardından uyarıda bulundu.

Naci Görür:  Hemen inşaata başlanmamalı
Yayınlama: 14.02.2023
A+
A-

Maraş Pazarcık 7.7 ve Elbistan’da 7.6 şiddetinde meydana gelen iki büyük depremin 10 ilde yarattığı yıkımın 9’uncu gününde can kaybı sayısı 35 bini aştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, büyük yıkıma neden olan depremler sonrası yaptığı açıklamada, “Enkaz kaldırma çalışmalarının ardından inşa çalışmalarına başlayacağız” ifadelerini kullandı. Erdoğan bugün kabine toplantısından sonra yaptığı açıklama ise mart başı itibarıyla 30 bin konutun inşasına başlayacaklarını söyledi, “Kademli olarak birkaç ay içerisinde fay hatlarının uzağında inşa edeceğimiz tüm konutların yapımına geçilmiş olacaktır. Depremin yıktığı veya oturulamaz hale getirdiği her evi, her iş yerini yeniden yapıp hak sahiplerine teslim edeceğiz” dedi.

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Erdoğan’ın açıklamaları sonrası sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

YERLEŞİM ALANLARI İÇİN YER SEÇİLMEMELİ VE İNŞAATA BAŞLANMAMALI

Görür, “Bu bölgenin tümünde mikro-bölgeleme çalışması yapmadan yerleşim alanları için yer seçilmemeli ve inşaata başlanmamalı” tavsiyesinde bulundu.

Prof. Dr. Naci Görür, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

”Televizyondan duydum, sayın Cumhurbaşkanımız deprem bölgesinde kalıcı konutlara bir an önce başlanacağını duyurdu. İnsani açıdan bu yaklaşımı elbette anlıyorum ama nacizane tavsiyem bu bölgenin tümünde mikro-bölgeleme çalışması yapmadan yerleşim alanları için yer seçilmemeli ve inşaata başlanmamalı. İnşallah bu sefer sesimi yetkililere duyurabilirim. Sevgiyle…”