Mudanya Hatice İsmail Hakkı Kayan İlköğretim Okulu’nun kolonları depreme dayanıksız çıktı

Mudanya’da bulunan Hatice İsmail Hakkı Kayan İlköğretim Okulu’nun kolonları depremden sonra kaygıya neden oldu. Okulun zemin katında bulunan kolonların bakımsızlığı ve dayanıksız olduğu Eğitim İş Bursa Şubesi tarafından eleştiri konusu oldu.

Mudanya Hatice İsmail Hakkı Kayan İlköğretim Okulu’nun kolonları depreme dayanıksız çıktı
Yayınlama: 04.12.2023
A+
A-

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre Bursa Mudanya’da 5.1 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. Depremin ardından bazı veliler, öğrencileri okullarından aldı. Mudanya Belediyesi’nin kolonlarında oluşan çatlak nedeniyle boşaltılırken, Mudanya’da bulunan Hatice İsmail Hakkı Kayan İlköğretim Okulu’nda 1999 depreminden sonra güçlendirme yapılmadığı iddia edildi.

 

Sosyal medyada yer alan bazı fotoğraflarda okulun kolonlarının oldukça eski olduğu, kolonların içindeki demirlerin paslandığı ve dökülmeye başlandığı gözlendi.

Okulun zemin kattaki kolonlarının dayanıksız görüntüsü velilerde kaygı yaratırken, okulun yenilenmesi ve öğrencilerin güvenli bir okula taşınması konuşuluyor.

Eğitim İş Bursa Şubesi tarafından yapılan açıklamada ise konuyla ilgili şu açıklamaya yer verildi:

“Depremin okul saatinde gerçekleşmesi nedeniyle ailelerin telaşla okullara koşuşturması kent genelinde bir kaosa neden olmuştur. Bu telaş, okulların deprem dayanıklılığı konusundaki kaygılarının açık göstergesidir. Bursa Valiliği 2015 yılından bu yana süren okulların deprem dayanıklılığı tartışmalarında gerekli açıklamaları yapmaktan kaçınarak bugün yaşanan kaygıların zeminini oluşturmuştur. 2015 yılında Bursa’da 150 okula yapılan deprem dayanıklılık test sonuçları kamuoyundan gizlenmiş, bu okulların 13’ü 2017 yılında, 24’ü 2020, 12’si 2023 yılında yıkım kararı nedeniyle tahliye edilmiş, bir kısmına güçlendirme yapılmış ancak gerekli müdahalenin yapılmasını bekleyen henüz kaç okulumuzun var olduğu sorusuna açıklama getirilmemiştir.”

Bursa’da okulların depreme dayanıklı hale getirilmesi sürecinde 2015 yılında dayanıklılık testleri yapılan kimi okulların aradan 8 yıl geçtikten sonra tahliye edilmesi kaygıları da beraberinde getiriyor. Eğitim İş’in açıklamasının devamında ise şu sözler kaydedildi:

 

“20 Şubat 2023 tarihinde Bursa Valiliği’ne yaptığımız ‘ilimizdeki okulların deprem dayanıklılık ölçümlerini kamuoyuna açıklayın’ çağrımızı yineliyoruz. Bugün yaşanan depreme hazırlıksız yakalanan, tahliye edilmesi gereken okullar için çalışmaların başlatılması, öğrenci ve öğretmenlerimizin can güvenliğinin sağlanması acil ve zorunlu bir müdahale olacaktır. Mudanya Hatice İsmail Hakkı Kayan Ortaokulu’ndan gelen görüntüler açık bir ihmal, felakete davetiye niteliğindedir. Kolonları dökülen, eski inşaat teknikleri ile yapılmış ve yıkılmaya yüz tutmuş bu binada yüzlerce öğrenciyi, öğretmeni ve çalışanı ölümle burun buruna getirmektir. Üstelik bu okul binasıyla ilgili gerekli yazışmaların yapılmasına rağmen ortaya çıkan bürokratik engeller öğrencilerimizi bu binada can güvenliğinden yoksun bir şekilde eğitim görmeye zorlamaktadır.”

Haber Merkezi