Kahramanmaraş depreminin ardından siyasi isimlerden mesaj

Kahramanmaraş’ta 7,4 büyüklüğündeki yıkıcı depremin ardından siyasi isimler, sosyla medya hesaplarından geçmiş olsun mesajları yayınladı.

Kahramanmaraş depreminin ardından siyasi isimlerden mesaj
Yayınlama: 06.02.2023
A+
A-

Maraş’ın Pazarcık ilçesinde sabah saat 04.17 sıralarında 7,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa, Mersin, Samsun, Trabzon, Mardin ve Türkiye’nin birçok kentinde hissedilen şiddetli depremin ardından 70’i aşkın kişi yaşamını yitirirken çok sayıda yaralı olduğu açıklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş gibi isimler depreme ilişkin sosyal medya hesapları üzerinden ‘geçmiş olsun’ mesajı paylaştı.

Kılıçdaroğlu, paylaşımında şunlara yer verdi:

“Kahramanmaraş, Malatya, Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Kilis, Elazığ ve Adıyaman Valilerimiz ile görüştüm. Belediye Başkanlarımız ekipleriyle, tüm gücüyle milletimizin yanında. MYK üyelerimizle toplantı halindeyiz, bu felaketi birlikte atlatacağız.”

İYİ Parti lideri Meral Akşener, şu ifadelere yer verdi:

“Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve çevre illerimizde de hissedilen deprem nedeniyle tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Enkaz altındaki vatandaşlarımıza bir an önce sağ salim ulaşılması için dua ediyorum. Rabbim milletimizi her türlü felaketten korusun”

BUGÜN, DEVLETİN SESİNİ DUYMA GÜNÜMÜZ”

Akşener, daha sonra depreme ilişkin parti Genel Merkezi’nde basın açıklaması yaptı.

Akşener, şunları söyledi:

“1999’da Kocaeli depremini yaşamış bir insan olarak gerçekten çok zor bir iklim zamanında oldu; kış mevsiminde… Allah hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza rahmet etsin. Yaralılarımıza da inşallah şifa versin.

Bugün, devletimizin sesini duyma günümüz. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden yola çıkmış ekiplere kolaylıklar diliyorum. 10 ilimiz, bu işten zarar gördü. Oralarda çalışan devlet görevlilerimize, ekiplerimize kolaylıklar diliyorum ve il ve ilçe başkanlarımızdan sürekli bilgi alıyoruz. Arkadaşlarımızı bu şehirlere görevlendirdik. Milletvekili arkadaşlarımız, yola çıkmaya başladılar. Bugün, devletin sesini duyma günümüz. Bugün hepimizin susma günü. Allah, yardımcımız olsun.

Ben İzmit depreminden biliyorum. Gürültülerle gittiğiniz zaman o dikkat sizin üzerinize çekiliyor. Belki birçok şeye engel olma ihtimaliniz oluyor. Arkadaşlarımız gittiler. Bir kısmı yola çıktı; bir kısmı yola çıkmak üzere elbette ben de gideceğim ama saati, zamanı onlar söyleyecek. Tekrar bir daha böyle bir felaket yaşatmasın milletimize.”

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün dayanışma zamanıdır. Yaralarımızı dayanışmayla saracağız. Çok çok üzgünüz. Hepimiz enkaz altındayız. Büyük geçmiş olsun, başımız sağ olsun. Aklımız, kalbimiz, ruhumuz sizinle. Allah’a emanet olun.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunlara yer verdi:

“Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve ülkemizin pek çok yerinde hissedilen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İlgili tüm birimlerimiz AFAD koordinasyonunda teyakkuz halindedir.”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yaralılara acil şifalar diliyor, kurtarılmayı bekleyenler için dua ediyoruz. Birlik, beraberlik ve dayanışma ile bu felaketten en az hasarla çıkmak için milletimizle beraberiz.”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun paylaşımı şöyle:

“Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve birçok ilimizde hissedilen deprem nedeniyle tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Can kaybı yaşamamayı, en az kayıpla atlatabilmeyi ve zor durumda kalan vatandaşlarımızın da bir an evvel tahliye edilmesini temenni ediyorum.”

Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkanı (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, şu ifadeleri kullandı:

“Çok sayıda ilimizi etkileyen depremle ilgili üzücü haberleri endişeyle takip ediyoruz. Bu büyük felakette hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Dualarımız, enkaz altındaki vatandaşlarımızla.”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, paylaşımında şunlara yer verdi:

“Depremden etkilenen yurttaşlarımıza büyük geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Yaşamını yitiren yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Acımız çok büyük, yüreğimiz deprem bölgesinde. Dayanışmayı büyüterek yaralarımızı saralım.”

Haber Merkezi