IFRC: Türkiye’de ‘iyileştirme’ çalışmaları 2-3 yıl sürebilir

Maraş merkezli depremlerin ardından Türkiye’de ‘iyileştirme’ çalışmalarının 2 ila 3 yıl sürebileceğini söyleyen Caroline Holt, depremden etkilenen bölgenin ‘Fransa büyüklüğünde’ olduğunu dile getirdi.

IFRC: Türkiye’de ‘iyileştirme’ çalışmaları 2-3 yıl sürebilir
Yayınlama: 13.02.2023
A+
A-
Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC), Maraş merkezli depremlerin ardından Türkiye’de ‘iyileştirme’ çalışmalarının 2 ila 3 yıl sürebileceğini duyurdu. Suriye’de ise yalnızca çalışmaların başlamasının 5 ila 10 yıl alacağı belirtildi. IFRC’nin Afetler, İklim ve Kriz Direktörü Caroline Holt, “Suriye’de insani fırtınayla karşı karşıyayız” dedi. CNN International’a konuşan Holt, depremden etkilenen bölgenin ‘Fransa büyüklüğünde’ olduğunu dile getirdi.

‘TÜRKİYE, DAHA KAPSAMLI KAYNAKLARA SAHİP’

‘Suriye’nin daha kötü bir durumda’ olduğunu söyleyen University College London’dan Prof. Ilan Kelman ise Türkiye’nin daha kapsamlı kaynaklara olduğunu dile getirdi. Kelman, “Her iki ülke de özellikle zengin değil ancak Türkiye en azından 12 yıldır ülkeyi bölen büyük bir çatışmanın içinde olmadığı bir temele sahip. Yaptırımlarla tecrit edilmedi” ifadelerini kullandı.

Norveç Kızılhaçı görevlisi Mohammad Hammoud ise, Suriye’nin enkaz kaldırma ve arama-kurtarma çalışmalarında Türkiye’nin kullanabileceği makine ve teknolojik aletlere erişiminin olmadığını söyledi.

IFRC’DEN 70 MİLYON FRANK DESTEK KAMPANYASI

IFRC, Türkiye ve Suriye’de meydana gelen ölümcül depremlere müdahale etmek için 70 milyon İsviçre Frangı (yaklaşık 1 milyar 400 milyon TL) değerinde acil uluslararası yardım başvurusu başlatacağını duyurmuştu. IFRC Programlar ve Operasyonlardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Xavier Castellanos, “Bu deprem akıl almaz bir hasara neden oldu. En büyük korkumuz gerçek oluyor. Bu mücadelede her dakika önemli” ifadelerini kullanmıştı.

Haber Merkezi