Erdoğan’dan başörtüsü teklifi için referandum çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Malatya’da toplu açılış töreninde konuştu. Erdoğan, “CHP Genel Başkanı başörtüsü tartışmasını açtı. Biz kadınlarımızı ayırmadık ama birileri hala aşabilmiş değil. Başörtüsü konusundaki anayasa değişikliğini Meclis’e göndereceğiz. İlk defa açıklıyorum. Sıkıyorsa gel bu işi referanduma götürelim” dedi.

Erdoğan’dan başörtüsü teklifi için referandum çağrısı
Yayınlama: 22.10.2022
A+
A-

Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya’da Battalgazi Devlet Hastanesi, Hekimhan Tünelleri, Kuru Kayısı Lisanslı Depo ve Borsası ile yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış törenine katıldı.

BAŞÖRTÜSÜ İÇİN ‘REFERANDUM’ ÇAĞRISI

Erdoğan, “başörtüsüne anayasal güvence ve ailenin korunmasına’ ilişkin anayasa değişikliği hakkında; “Başörtüsü özgürlüğü için ne teklif ettim. Anayasa değişikliği…  Hadi sıkıyorsa, gel bu işi referanduma götürelim. Millete götürelim, kararı millet versin” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na seslenen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“İlk defa bugün açıklıyorum. Sıkıyorsa gel bu işi referanduma götürelim, bunu da yapabiliriz. Parlamentoda çözülmüyorsa millete götürelim, kararı millet versin.”

KILIÇDAROĞLU’NUN TV ÇAĞRISINA YANIT

Kılıçdaroğlu’nun geçen günlerde “Onlar diyorlar, ‘Gel tartışalım’. Hay hay, buyurun gelin. Sizin dünya kadar televizyonlarınız var. Yüreğiniz, cesaretiniz varsa, millet de seyreder, gel tartışalım. Çünkü ben bilgime, vizyonuma, inancıma, kimliğime güveniyorum” ifadeleriyle yaptığı çağrıya da yanıt veren Erdoğan, şöyle konuştu:

“Geceleri sosyal medya videosu yayınlaya yayınlaya siyaseti de ekrandaki görüntüden ibaret sanmaya başladı. Siyaset iddia işidir, vizyon işidir, cesaret işidir. Ya aday olup karşımıza çık ya da adayın kimse söyle onu bilelim.”

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan satırlar şu şekilde:

“Siz hep bizimle beraber oldunuz, dik durdunuz. Onun için birileri Malatya’yı çok kıskanıyor. Varsın kıskansınlar, biz yolumuza devam edeceğiz. Malatya’nın bugünkü şehir merkezine ne derlerdi eskiden, öğreneyim bakayım. Aspuzu. Bağları bahçeleri, sularıyla burası öylesine güzel bir yermiş ki, adına pek çok şair şiirler yazmış. Malatya böyle bir yer. Malatya bugün de göreni kendine hayran bırakan bir şehir.

Malatya’nın ülkemize, hayatın her alanı gibi rahmetli Özal başta olmak üzere yetiştirdiği devlet adamlarıyla da önemli yeri var. Güneşin altın yumurtası denen kayısının başkenti olan Malatya, tarım yanında sanayisi, ticareti ve turizmi ile de bölgesine ilham veren bir şehir haline geldi.”

“MALATYA’YA 20 YILDA 33 MİLYAR LİRALIK YATIRIM YAPTIK”

“Malatya’ya 20 yılda 33 milyar liralık yatırım yaptık. Seviyoruz Malatya’yı. Sağlıkta 14’ü hastaneden oluşan toplam 68 sağlık tesisi yaptık. Ulaştırmada 36 kilometreden devraldığımız Malatya’daki bölünmüş yol uzunluğunu 462 kilometreye çıkardık. Geçtiğimiz günlerde Çevre Yolu’nu da hizmete açtık mı? Hayırlı olsun. Bugün toplam yatırım tutarı 19 milyar lirayı bulan 133 ayrı projenin resmi açılışını yapacağız. Malatya’ya elimiz boş gelmedik yine dolu dolu geldik.”