Dünyanın en lezzetli sandviçleri listesinde zirve Türkiye’nin

TasteAtlas’ın dünyanın en iyi 100 sandviçi listesi yayınlandı. Listenin zirvesinde Türkiye’den bir lezzet yer aldı.

Dünyanın en lezzetli sandviçleri listesinde zirve Türkiye’nin
Yayınlama: 03.03.2024
A+
A-

Otantik yemek tariflerini, yemek eleştirmeni incelemelerini ve popüler malzemeler ve yemekler hakkında araştırma makalelerini bir araya getiren, geleneksel yemekler için deneyimsel bir çevrimiçi seyahat rehberi olan TasteAtlas, dünyanın en lezzetli sandviçlerini belirlediği bir liste yayınladı.

1.Tombik Döner, Türkiye

Tombik döner veya gobit kebabı, kıyılmış etin pide ekmek olarak bilinen çörek şeklindeki gözleme içine doldurulduğu bir döner kebap çeşididir. Ekmeğin dış yüzeyi çıtır, iç kısmı ise yumuşaktır. Bu yemek genellikle müşterinin tercihine bağlı olarak domates, soğan, marul veya diğer çeşitli sebzeler ve soslar gibi ek malzemelerle servis edilir.

2.Shawarma, Lübnan

Marine edilmiş ve kızartılmış şawarma, kökenleri Osmanlı İmparatorluğu dönemine kadar uzanan lezzetli bir Orta Doğu et yemeğidir. Shawarmalar kuzu, hindi, tavuk, dana eti ya da saatlerce yavaş pişirilen ve kendi suları ve yağlarıyla tatlandırılan ve eşsiz bir lezzet kazanan farklı etlerin karışımıyla yapılır.

3.Banh mi, Vietnam

Popüler bir Vietnam sandviç çeşididir. Baget, sömürge döneminde Vietnam’a getirildi ve günümüzde o zamanın birkaç mutlu mirasından biri.

Kıtır ekmek, çeşniler ve etlerin tümü Fransız ve Çin sömürgeciliğinin mirasıdır; kişniş, kırmızı biber ve turşu ise Vietnam’ın taze sebzelere ve parlak tatlara olan zevkini yansıtır. Başlangıçta banh mi sandviçlerinin çoğu ekmek, et ve baharatlardan oluşuyordu ve sebze eklenmemişti.

4.Montreal füme etli sandviç, Kanada

Montreal füme et, Montreal, Kanada menşeli bir tür şarküteri etli sandviçtir. Konserve sığır eti ve pastırmalı sandviçlere benzer, ancak kullanılan etin kendine özgü bir hazırlama süreci ve lezzet profili vardır. Pastırma, Romanya’da, yağlı ve etli göğüs etlerinin salamura edilmesi ve tütsülenmesi ve ardından bunların çeşitli baharatlar ve karabiberlerle kaplanmasıyla hazırlanan, kurutulmuş bir sığır eti ürünü olarak icat edildi.

5.Meat and Cold Cuts Bánh Mì, Vietnam 

Bánh mì thịt, et anlamına gelen geleneksel bir Vietnam bánh mì sandviç çeşididir. Adından da anlaşılacağı gibi sandviç, dilimlenmiş kavrulmuş domuz eti, dilimlenmiş domuz yağı, chả (dilimlenmiş jambon) veya chả lụa domuz sosisi gibi çeşitli Vietnam soğuk etlerinin yanı sıra salatalık, mayonez, havuç turşusu ve daikon ve ciğer ezmesi ile yapılır.

6.Tortas, Meksika

Çoğunlukla otantik Meksika malzemeleriyle doldurulmuş tatlı geleneksel sandviçlerdir.

7.Istakozlu sandviç, ABD

ABD’ye özgü olan ıstakozlu sandviç, pişmiş ıstakoz eti ve erimiş tereyağıyla yapılıyor. Ek olarak marul, limon suyu, tuz ve karabiber de katılabiliyor.

8.Sandwich de lomo, Arjantin

İnce dilimlenmiş lomo bifteği, domates, soğan, marul, mayonez, et sosu, jambon, peynir ve  yumurta ile doldurulan sandviç hem Arjantin hem de Uruguay’da oldukça popüler.

9.Mozzarella in carrozza, İtalya

İtalya’nın çeşitli bölgelerinde yenmesine rağmen özellikle Campania’da popüler olan kızarmış bir sandviçdir. Sandviç, kabuksuz, hafif bayat ekmek, mozzarella peyniri, un, süt ve çırpılmış yumurta ile yapılır.

10.Prego, Portekiz

Prego, sarımsakla terbiye edilmiş, kızartılmış, soğan ve şarapla birlikte sotelenmiş ve daha sonra bir ekmek içine yerleştirilmiş ince sığır eti dilimleriyle hazırlanıyor.

Haber Merkezi