Dünyanın damağını şenlendiren en iyi tatlılar: Türkiye de listede

TasteAtlas’ın dünya çapında lezzet eleştirmenlerinin değerlendirmeleriyle oluşturduğu en iyi tatlılar listesi, Maraş dondurması, Antep baklavası ve daha fazlasını içeriyor. Dünyanın dört bir yanından eşsiz tatlıları keşfedin.

Dünyanın damağını şenlendiren en iyi tatlılar: Türkiye de listede
Yayınlama: 02.03.2024
A+
A-

TasteAtlas, lezzet eleştirmenleri ve gastronomi araştırmaları ışığında hazırladığı seyahat rehberinde dünyanın en lezzetli tatlılarını sıralıyor. Bu benzersiz listede Türkiye’den de tatlar ön plana çıkıyor; Maraş dondurması 9. sırada, Antep baklavası 17., fıstıklı sarma 23., geleneksel baklava ise 27. sırada yer alıyor. Ayrıca irmik helvası 46. ve fırın sütlaç 51. sırayı alıyor.

Listede birinci sırayı alan Cezayir’in geleneksel tatlısı Makroud el louse, badem, yumurta, şeker ve portakal suyu ile hazırlanıp pudra şekerine bulanarak sunulur. Portekiz’in dünya çapında tanınan Pastel de nata’sı, az şekerli muhallebi dolgusu ve tarçın serpilmesiyle bilinirken, Pastel de Belém ise 1837’den beri geleneksel bir tarife sahiptir.

İskoçya’dan Petticoat Tails kurabiyesi, İngiltere’nin Cornwall bölgesine özgü Clotted Cream Ice Cream, İtalya’nın dünyaca ünlü tatlısı Tiramisu ve Fransa’nın geleneksel lezzeti krep, listeye damgasını vuran diğer tatlılar arasında yer alıyor.

Son olarak, Arjantin ve Uruguay’ın ulusal tatlısı Dulce de leche, yoğunlaştırılmış sütün karamelize edilmesiyle elde edilen lezzetiyle listeyi tamamlıyor. Bu rehber, dünya çapında tatlı severler için eşsiz bir keşif yolculuğu vaat ediyor.

Listenin tamamına buradan ulaşılabilir.