CHP’li Pala’dan Gemlik tepkisi: “Devlet otoritesi hükümet otoritesinden üstündür”

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş’ın Gemlik’teki depreme dayanıksız okullarla ilgili AKP’li isimlerle toplantı almasına tepki gösteren CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala, Pala, “Bu usulsüz toplantı ile vatandaşları parti devlet süreçlerine ikna etmeye çalışıyorlar. Bu durum hiçbir şekilde yasal değil, bunu ilk önce Sayın Vali’nin bilmesi gerekiyor. Devlet otoritesi hükümet otoritesinden üstündür. Bu duruma seyirci kalmayacağız!” dedi.

CHP’li Pala’dan Gemlik tepkisi: “Devlet otoritesi hükümet otoritesinden üstündür”
Yayınlama: 02.03.2024
A+
A-

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş’ın Gemlik’teki depreme dayanıksız okulların akıbeti ile ilgili düzenlediği toplantıda kararı AKP İlçe Başkanı ve AKP’li Belediye Başkan Adayı ile almasına tepkiler sürüyor. Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Prof. Dr. Kayıhan Pala da karar alma süreçlerindeki yasa dışılığa tepki gösterdi.

CHP’li Pala yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Gemlik’te depreme dayanıksız okulların durumu hakkında Gemlik Belediye Başkanının davet edilmediği bir toplantının yapılması, buna karşın hiçbir yetkisi olmayan iktidar partisi ilçe başkanının ve belediye başkan adayının bu karar toplantısına katılması kabul edilemez. Halk tarafından seçilmiş Belediye Başkanını dışlayan, ancak iktidar partisinin adayını toplantıya çağıran bir kamu yönetimi anlayışı demokrasi ile bağdaşmaz. Cumhur ittifakı, bu ülkenin ayakta durmasını sağlayan tüm esaskolonları erozyona uğratmaya çalışıyor. Devlet yönetimi kanunlarla belirlenir, kamu idaresinde karar alıcılar ve kararların nasıl alınacağının kuralları bellidir. Hiçbir siyasi erk, yetkisinin olmadığı yerde bir karar açıklayamaz. Bu usulsüz toplantı ile vatandaşları parti devlet süreçlerine ikna etmeye çalışıyorlar. Bu durum hiçbir şekilde yasal değil, bunu ilk önce Sayın Vali’nin bilmesi gerekiyor! Devlet otoritesi hükümet otoritesinden üstündür. Bu duruma seyirci kalmayacağız!” dedi.

Bursa Valisi okul naklini AKP’lilerle kararlaştırdı, Eğitim İş tepki gösterdi

Haber Merkezi