Bursa Valisi okul naklini AKP’lilerle kararlaştırdı, Eğitim İş tepki gösterdi

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş’ın Gemlik’te iki okulun öğrencilerinin deprem riski nedeniyle başka okula nakledilmesine dair AKP Gemlik İlçe Başkanı Mehmet Taşar ile AKP Gemlik Belediye Başkan Adayı Refik Yılmaz ile karar almasına Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy tepki gösterdi. Toy, konunun uzmanlarının, bürokratların ve ilgili meslek odalarının temsilcilerinin toplantıda bulunmamasını skandal olarak değerlendirdi.

Bursa Valisi okul naklini AKP’lilerle kararlaştırdı, Eğitim İş tepki gösterdi
Yayınlama: 29.02.2024
A+
A-

Bursa Valiliği, Gemlik’te deprem riski nedeniyle Şehit Ethem Yaşar İlkokulu öğrencilerinin Özdilek Anadolu İmam Hatip Lisesine nakledilecekleri, Celal Bayar Anadolu Lisesi öğrencilerinin ise Şehit Mehmet Koray Pınar Ortaokulu’nda eğitim öğrenimlerine devam edeceğini açıklamışı.

Ancak kararın alındığı toplantıda Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, Gemlik Kaymakamı Hasan Göç ve Gemlik İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Duran’ın yanı sıra AKP Gemlik İlçe Başkanı Mehmet Taşar ile AKP Gemlik Belediye Başkan Adayı Refik Yılmaz da yer almasına Eğitim İş Bursa Şubesi tepki gösterdi.

Konuya dair yazılı açıklama yapan Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, henüz seçimler gerçekleşmeden AKP Gemlik İlçe Başkanı Taşar ve AKP Gemlik Belediye Başkan Adayı Yılmaz’ın toplantıda yer almasına karşın konunun uzmanlarının, bürokratların ve ilgili meslek odalarının temsilcilerinin toplantıda bulunmamasını skandal olarak değerlendirdi.

“AKP, BÜTÜN MAKAMLARI YANDAŞLARINA PEŞKEŞ ÇEKTİ”

Toy, “Siyasi parti temsilcileri ve yerel seçimde aday isimlerin eğitim öğretim ile ilgili kararların alındığı bir toplantıda bulunması kuşkusuz bozulan sistemi ve ülkenin ‘devlet aklı’ndan uzaklaşmasının en büyük kanıtıdır.” dedi.

Parti devleti anlayışı ile yapılan bu tip eylemlerin, liyakatin unutulduğunu ve karar alma mekanizmalarının ne denli çarpık bir durumda olduğunu açıkça ortaya koyduğunu ifade eden Toy, “Türkiye’de de son yıllarda her alana sirayet eden bozulma ve yaşanan olumsuz gelişmeler ülkenin karşı karşıya olduğu tehlikede bir adım daha öteye sürüklendiğimizi göstermektedir. 22 yıldır ülkeyi tek başına yöneten AKP iktidarı, karşı devrim hamleleriyle laik Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün birikimlerini yok ederken, bir taraftan da kendi yandaşlarına tüm makamları, kurumları ve değerleri peşkeş çekmektedir.” şeklinde konuştu.

“DEVLET KALICI, HÜKÜMETLER GEÇİCİDİR”

100. yılı kutlanan Cumhuriyet’in karşı devrim saldırıları ile yıpratılmaya çalışılmasına göz yummayacaklarını söyleyen Toy, “Devlet ve yurttaş ilişkisine zarar verecek her türlü anlayışa ve antidemokratik bir yaklaşım olan “parti devleti”ne geçit vermeyeceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz. Demokratik sistemlerde eşi benzeri görülmemiş bu uygulamalardan derhal vazgeçilmelidir. Devlet kalıcı, hükümetler geçicidir.” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi