CHP’de kriz yaratan danışman Yaman hakkında Kılıçdaroğlu’ndan ilk yorum: Bilseydim atamazdım

Kemal Kılıçdaroğlu, danışman olarak atadığı ve geçmiş yıllarda attığı tweetler ortaya çıktıktan sonra tepkilerin odağı haline gelen Perinaz Mahpeyker Yaman hakkında ilk kez konuştu. Kılıçdaroğlu Yaman’ın danışmanlığı hakkında, “O günler koşullarında araştırma yapacak zamanım yoktu. Bu mesajlarını bilseydim elbette atamazdım.” dedi.

CHP’de kriz yaratan danışman Yaman hakkında Kılıçdaroğlu’ndan ilk yorum: Bilseydim atamazdım
Yayınlama: 03.09.2023
A+
A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 26 Mayıs 2023 tarihinde “Kadın ve Aile Politikaları” konusunda çalışmalar yapmak üzere Genel Başkan Danışmanlığı’na atadığı Perinaz Mahpeyker Yaman’ın geçtiğimiz yıllarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı öven, Kılıçdaroğlu’na, Atatürk’e hakaretler barındıran ve laiklik karşıtı ifadeler içeren tweetleri sosyal medyada gündem olmuştu.

Kamuoyu tepkilerinin ardından CHP’den de Yaman’ın danışmanlığına tepkiler ardı ardına geldi. Tepki çeken karar sonrası CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ilk açıklama geldi.

HalkTV’den Fikret Bila’ya konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Kadın ve Aile Politikaları konusunda çalışmalar yürütmek üzere Genel Başkan Danışmanı” olarak atadığı Perinaz Mahpeyker Yaman ile ilgili ilk açıklamayı yaptı.

“ARAŞTIRMA YAPACAK ZAMANIM YOKTU”

Kılıçdaroğlu açıklamasında şunları söyledi:

“O günler koşullarında araştırma yapacak zamanım yoktu. Bu mesajlarını bilseydim elbette atamazdım. Bir arkadaşım tavsiye etti. ‘AK Parti Kadın Kolları’nda çalışmış. Hayatın gerçeğini görmüş CHP’ye geçmek ve CHP için çalışmak istiyor’ dediler. Batman’da desteği olan bir isim, bu ilde katkısı olur diye önerildi. Ben de o günlerde bir gün bir ilde, ertesi gün başka ilde çalışıyorum. Oradan oraya koşturuyorum. İncelemeye zamanım yoktu. Danışmanları bölgelerinde etkili olan isimlerden seçiyorduk ki seçim öncesi gidip orada çalışsınlar. Çoğu bu amaçla alınmıştır. Seçimden sonra da hepsinin görevi bitti. Kamudan gelen danışman arkadaşlarımız hariç.”

Haber Merkezi