CHP’de Yaman’ın danışmanlığına tepki: Görevden alınmış dahi olsa kabul edilemez

Perinaz Mahpeyker Yaman’ın, CHP lideri Kılıçdaroğlu’na danışman olarak atanmasına CHP’li vekillerden tepki geldi.

CHP’de Yaman’ın danışmanlığına tepki: Görevden alınmış dahi olsa kabul edilemez
Yayınlama: 03.09.2023
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Perinaz Mahpeyker Yaman’ı 26 Mayıs’ta danışman olarak atamasının ardından CHP kanadından tepkiler gelmeye başladı. Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer ve PM Üyesi Gökçe Gökçen, atamanın kabul edilemez olduğunu söyledi.

Daha önce AK Parti’den milletvekili aday adayı olan ve Kılıçdaroğlu ve Atatürk ile ilgili hakaret içeren mesajları bulunan Yaman’ın danışmanlığı gündem olunca, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu CHP sözcüsü de olan Taşıer, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Elimden geldiğince Türkiye’de kadın hakları konusunda hem parlamentoda hem mahkemede hem sokakta mücadele eden bir kişiyim. Bildiğim tek gerçek şu: Bu ülkede kadınlar Ortadoğu’da gördüklerimizi yaşamıyorsa bunu Atatürk’e ve onun en temel ilkesi laikliğe borçludur. Atatürk’ün kurduğu ve laikliğin bayraktarlığını yapan partimizde, laiklik karşıtı, Atatürk düşmanı bir kişinin hem de kadın ve aile politikalarından sorumlu danışman olarak bulunması, görevden alınmış dahi olsa kabul edilemez!” dedi.

İzmir Milletvekili ve CHP Parti Meclisi Üyesi Gökçe Gökçen de paylaşımında, “Partimizin ideolojisiyle bağdaşmayan işlere ve bu işleri yapan kişilerin örgütlerimizden daha değerli gösterilen pozisyonlara getirilmesine ilk gün de karşıydım bugün de karşıyım. İlk gün de mücadelesini verdim gelecekte de vereceğim. Şeffaflık talep ediyorsak, şeffaf olacağız. Oy istiyorsak halkın, çalışma istiyorsak örgütün yanında olacağız. Umut etmek istiyorsak ya bir yol bulacak ya da bir yol açacağız” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Kılıçdaroğlu’nun, Perinaz Mahpeyker Yaman’ı 26 Mayıs’ta danışman olarak atadığı iddia edildi. Yaman’ın, Mustafa Kemal Atatürk ve Kemal Kılıçdaroğlu hakkında yaptığı hakaret içerikli paylaşımın sosyal medyada gündem olmasının ardından CHP’den ve Yaman’dan açıklama geldi.

İlk olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem ve Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, Yaman’ın danışman olduğu iddiasını yalanladı. Ancak Yaman’ın danışman olarak atandığı tarihte, atanmasına ilişkin yazıyı hesabından paylaştığı, yerel gazetelere açıklama yaptığı ortaya çıktı.

ÖZÜR DİLEDİ

Perinaz Mahpeyker Yaman ise isminin gündem olmasının ardından Anıtkabir ziyareti fotoğrafları paylaştı. Kılıçdaroğlu’ndan özür dileyen Yaman “Her şeyden önce benim üzerimden Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na son derece yakışıksız suçlamalar için buradan özür diliyorum” dedi.

Son olarak Parti Sözcüsü Faik Öztrak bir açıklama yaptı ve danışmanlığı yalanlamayarak, “4 Haziran tarihinden itibaren Genel Başkanımız tüm danışmanlarının görevini sona erdirmiştir” diye belirtti.

Yaman, daha önce AK Parti’den Batman Belediye Başkanı aday adayı ve 27. dönem milletvekili aday adayı da olmuştu.