Bursa’da gerici kurumlardan ortak bildiri: ‘Festivallere dur diyelim’

Bursa’da içerisinde gerici kurumların yer aldığı bir bildiri yayınlanarak festivallerin iptal edilmesi talep edildi. Bildiride ayrıca yapılan her türlü etkinlikte de kız-erkek bölümünün ayrılması, alkollü içki ve madde kullanımının önüne olabildiğince geçilmesi ve denetlenmesi, gençlerin ahlakını bozucu davranışların engellenmesi çağrısında bulunuldu.

Bursa’da gerici kurumlardan ortak bildiri: ‘Festivallere dur diyelim’
Yayınlama: 17.07.2023
A+
A-

Zehra Değirmenci

Bursa’da İHH, Birlik Vakfı, Ensar Vakfı, MEMUR-SEN, İlim Yayma Cemiyeti, TÜGVA gibi gerici kurumların yer aldığı Bursa Gönüllü Kuruluşları Platformu ortak bir bildiri kaleme alarak festivallerin yasaklanmasını talep etti.

Platformla beraber birçok kurumun imzasının yer aldığı bildiride başta Bursa olmak üzere tüm Türkiye’de düzenlenen ve düzenlenecek olan festivallerin yasaklanması çağrısında bulunuldu.

Bildiride festivallerin ‘çoğu zaman amacının dışına çıkarak’ gençlerin ‘gayri ahlaki haram ilişkilere, sarhoş edici içki ve madde kullanımına, isyan ve başkaldırıya’ yönlendirdiği ifadeleri yer aldı.

“ETKİNLİKLERDE KIZ-ERKEK BÖLÜMÜ AYRILSIN”

Bildiride festivallerin yasaklanmasını talep etmelerinin bir diğer nedeni olarak da 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin acısının hala taze olduğu ve ekonomik zorluklarla hala mücadele edildiği belirtildi.

Bildiride Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu çatısı altında 20 kurumun imzası yer alırken, “Gençlerimizin helal yoldan kontrollü bir şekilde kültürel faaliyet ve eğlence etkinliklerinde bulunmaları yerine böyle başıboş ve sınır tanımaz kutlama şekillerinin teşvik edilmesini doğru bulmuyoruz.” denildi.

Festivallerin iptal edilmesi çağrısının yapıldığı bildiride; yapılan her türlü etkinlikte de kız-erkek bölümünün ayrılması, alkollü içki ve madde kullanımının önüne olabildiğince geçilmesi ve denetlenmesi, gençlerin ahlakını bozucu davranışların engellenmesi talep edildi.

Konuyla ilgili BursaTanık’a görüş veren Birleşik Kamuş-İş Bursa İl Başkanı Özkan Rona ise, “Bursa Gönüllü Kuruluşlar Birliği adındaki bu gerici yapılanma ilan ettikleri bildiri ile ahlaki ve siyasi bakış açılarını ele vermişlerdir.
Kızlarla erkeklerin yan yana olduğu her ortamda zihinleri yalnızca kadın erkek ilişkilerine odaklanarak aciz bir bakış açısını ortaya koymaktadır. Bu yapıya göre yönetenlerin ülkeyi tepeden tırnağa soymaları nedeniyle ortaya çıkan ekonomik krizin yasını da gençler, yaşamlarından ödün vererek tutmalıdır. Sapkın ve ahlak dışı bu bakış açısını kınıyoruz. Son derece despot bir anlayışla topluma gerici bir ölçü koymaya çalışanlara hadlerini aşmamalarını öneriyoruz. Karanlık odakların sözcülerinin topluma gerici fikirlerini sopayla dayatmalarına izin vermeyeceğiz.” dedi.

Aynı bildiri temmuz ayının ilk günlerinde farklı kurumların imzasıyla Balıkesir’de de festivallerin yasaklanması çağrısında kullanılmıştı.