CHP Osmangazi İlçe Kongresinde HDP gerginliği: Seçimi anlaşma kaybettirdi

Osmangazi İlçe Kongresi’nde CHP’de gergin anlar yaşandı. Delege Nedret Yayla’nın “Seçim yenilgimizin nedeni Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP ile işbirliğidir” sözleri büyük tartışmalara yol açtı. Yayla’nın konuşması sırasında yaşanan gerginlik sonucunda Yayla salondan çıkarıldı.

CHP Osmangazi İlçe Kongresinde HDP gerginliği: Seçimi anlaşma kaybettirdi
Yayınlama: 20.08.2023
A+
A-

Bursa’daki CHP ilçe kongreleri devam ediyor. Osmangazi ilçesinde gerçekleşen kongrede, seçim yenilgisi ve parti içi değişim konuları ele alındı. Delege Nedret Yayla’nın “Seçim sonucumuzun ardında, Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP ile anlaşması yatmaktadır” sözleri, kongre salonunda gerilime sebep oldu. Yayla’nın ifadelerine karşı gelen tepkiler sonucunda Yayla’nın konuşmasına son verildi.

Osmangazi ilçesindeki CHP kongresinde gençlerin desteğini arkasına alan Baran Güneş ve Cengiz Çelikten, ilçe başkanlığı için yarışıyor. Kongrede yapılan konuşmalarda, seçim sonuçları ve değişim teması öne çıktı. Her iki aday da, gelecek yerel seçimlerde Osmangazi Belediyesi’ni CHP’nin kazanacağına vurgu yaptı. Baran Güneş, gençlerle birlikte yenilik ve değişim getireceklerini belirtirken, Cengiz Çelikten ise CHP yönetimine “Bugüne kadar neler başardınız?” şeklinde eleştiriler yöneltti. Kongre delegeleri ise “Uzun bir süredir neleri değiştirdiniz?”, “Oniki seçimde başaramadıklarınızı nasıl başaracaksınız?” ve “Değişim, sosyal demokrasiye yakışır şekilde olmalıdır” gibi görüşleri dile getirdi.

Nedret Yayla, delegeler arasında, “Seçim başarısızlığımızın arkasında, Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP ile ittifak yapması yatmaktadır. Bu noktada kimse açıkça konuşmuyor. Kılıçdaroğlu, HDP’ye ne vaat etti ki HDP ona destek verdi? Bu durum hoşunuza gitmedi mi? Demek ki HDP destekçileri var. Ancak bu HDP ile yapılan anlaşma, seçim sonucumuzu olumsuz etkiledi. Halkımız aptal değil, bu gerçeği gördü. Eğer değişimden bahsediyorsak, öncelikle CHP’nin temel değerleri olan ‘altı ok’a’ sahip çıkmamız gerekmektedir. Altıncı ok milliyetçiliği temsil eder. Peki, bu seçim döneminde milliyetçilik ilkesine dair neler söylendi?” şeklinde konuştu. Yayla, salondan gelen tepkilere “HDP taraftarları buradaymış” şeklinde yanıt verdi. Yaşanan itirazlar üzerine Nedret Yayla kongre salonundan çıkarıldı.

Haber Merkezi