Bursa SOL Parti’den gericilerin ‘festivaller iptal edilsin’ çağrısına tepki: Bu ne cüret?

İçerisinde 20’ye yakın gerici kurumun yer aldığı Bursa Gönüllü Kuruluşları Platformu’nun yayınladığı bildiriyle festivallerin yasaklanmasını talep etmesine SOL Parti Bursa İl Örgütü’nden tepki geldi. SOL Parti tarafından yapılan açıklamada, “Halkımıza çağrımız; bu köhnemiş, gerici zihniyetlere karşı yan yana duralım, örgütlenelim ve mücadele edelim.” denildi.

Bursa SOL Parti’den gericilerin ‘festivaller iptal edilsin’ çağrısına tepki: Bu ne cüret?
Yayınlama: 18.07.2023
A+
A-

Bursa’da içerisinde İHH, Birlik Vakfı, Ensar Vakfı, MEMUR-SEN, İlim Yayma Cemiyeti, TÜGVA gibi gerici kurumların yer aldığı Bursa Gönüllü Kuruluşları Platformu’nun festivallerin yasaklanmasına yönelik yaptığı çağrıya SOL Parti Bursa İl Örgütü’nden tepki geldi.

20’ye yakın kurum tarafından kaleme alınan ortak bildiride festivallerin gençleri ‘gayri ahlaki haram ilişkilere’, alkole, madde kullanımına ve isyana yönlendirdiğine dair ifadeler yer almış, yapılan her türlü etkinlikte de kız-erkek bölümünün ayrılması, alkollü içki ve madde kullanımının olabildiğince önüne geçilmesi ve denetlenmesi, gençlerin ahlakını bozucu davranışların engellenmesi gibi adımların atılması talep edilmişti.

“SİZ TOPLUMUN AHLAK BEKÇİSİ MİSİNİZ?”

SOL Parti Bursa İl Örgütü’nden bugün yapılan yazılı açıklamada bildiriye tepki gösterilirken, “Siz insanların, toplumun ahlak bekçileri misiniz? Siz, ne cüretle insanların yaşam tarzlarına, ne yiyeceklerine, ne içeceklerine müdahale edersiniz? Ne hakla festivallere, sanata yasak getirilmesini talep ediyorsunuz? Kendi dinci-gerici dayatmalarınızla toplumu dizayn edebileceğinizi mi zannediyorsunuz?” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada son zamlara ve vergilere değinilirken, halka biriken öfkenin isyana dönüşmesinden korkulduğu için böyle bir bildiriye imza atıldığı ifade edildi.

Yoksulluk, zamlar ve işsizliğin giderek arttığı Türkiye’de yurttaşların bir nebze de olsa eğlenebilmesini yasaklamanın faşizm olduğuna değinilirken, bildirideki imzacılara da şu sözlerle dikkat çekildi:

“İmzacılar arasında kimler yok ki; işçilerin, emekçilerin sendika hakları için mücadele etmesi gereken Hak-İş’ten, sendika ve emek düşmanı yandaş iş adamları derneği MÜSİAD’a, iktidarın fonladığı ihale zengini tarikat yuvaları İHH, Ensar gibi yapılardan, milli eğitimi ve çocuklarımızı teslim etmeye çalıştıkları yandaş TÜGVA’sına kadar hepsi bir olmuşlar, festivaller yasaklansın diye bildiri yayımlamışlar.”

“TARİKATLAR KAPATILSIN”

SOL Parti’den yapılan çağrıda halkın yaşam tarzı ve eğlence anlayışından uzak durulması, tarikatların kapatılması ve bu kurumların ihale kayırmacılığıyla sahip oldukları mal varlıklarına el koyulması gerektiğinin altı çizildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bir kez daha yineliyoruz; Halkımızın yaşamını güzelleştirecek değerler eşitlikçi, özgürlükçü, aydınlanmacı, dayanışmacı, ilerici, laiklikten yana değerlerdir. Ne halkımız ne de biz bu değerlerden vazgeçecek değiliz. Yapmak istediklerinizle ilgili halkımızı aydınlatmaktan ve saydığımız bu değerlerin peşinden koşmakta bir dakika tereddüt etmeyeceğimiz bilinmelidir. Halkımıza çağrımız; bu köhnemiş, gerici zihniyetlere karşı yan yana duralım, örgütlenelim ve mücadele edelim.”

Haber Merkezi