Bursa Şehir Koleji’nden maaşını alamayanlar dava açacak

Bursa Şehir Koleji’nden maaşını alamayan öğretmenler, Öğretmen Sendikası ile birlikte bugün işverene karşı dava açacaklarını ifade etti. İşveren Erdoğuş ise kendisine dava açılmasını beklediğini söylerken, kimseye borcu olmadığını öne sürdü.

Bursa Şehir Koleji’nden maaşını alamayanlar dava açacak
Yayınlama: 26.12.2022
A+
A-

Batan Bursa Şehir Koleji’nden maaşını alamayanlar dava açmaya hazırlanıyor. Diyalog zeminlerinin tıkandığını ifade eden Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası (Öğretmen Sendikası) tek bir öğretmenin bir lirasını işverene bırakmayacaklarını söyledi.

Kurum sahibi ise kimseye borcu olmadığını, hakkında bir idari soruşturma açılmadığını belirterek, kendisine dava açılmasını beklediğini ifade etti.

‘BİR KURUŞ BİLE BIRAKMAYACAĞIZ’

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Bursa Temsilcisi Koray A., Bursa Şehir Koleji’nin 2 Aralık tarihinde battıktan sonra kurum tarafından öğretmenlere “okul battı gelmeyin” denildiğini söyledi. Okul kapandıktan sonra Bursa Şehir Koleji sahibi Orkun Erdoğuş ile özel BİL-FEN okullarının yetkilileri arasında yapılan ticari anlaşmada bir kısım öğrenci ile öğretmenlerin nakli gerçekleşti. Erdoğuş, ticari anlaşma yaptıklarını doğrulayarak, öğretmenlerin alacaklarıyla ilgili sorumlunun artık BİL-FEN olduğunu belirtti. Ancak BİL-FEN’e geçmeyip hala alacaklı olan öğretmenlerin ise ödemeleri yapılmadı.

Ödemelerle ilgili sorunun dönem başından itibaren sürdüğünü sözlerine ekleyen Koray A., şöyle konuştu: “Kadrolu çalışan öğretmenlerin zorunlu eğitim ödeneği hakkı dahi verilmedi. Son öğrenci, geçtiğimiz cuma günü nakledildi. Öğrenciler de bu süreçte aksama yaşadılar. İşveren kurumu kapatmaya kendini hazır hale getirdi. Biz öğretmenlerin talepleri doğrultusunda bir kuruşu bile içerde bırakmayacağız.”

‘KONUŞACAK BİR ŞEY KALMADI’

Bursa Şehir Koleji’nin sahibi Orkun Erdoğuş’un Yediiklim Akademi ve çeşitli eğitim kurumlarında da işletmeci pozisyonunda olduğunu anlatan Koray A., sosyal medya hesaplarında “kurucumuz Orkun bey” gibi ifadelerin yer aldığını kaydetti. Sendikanın sürece müdahil olmasıyla birlikte diyalog kurmaya çalıştıklarını da anlatan Koray A., “Bize bütün ödemelerin tamamlandığını, ellerinde belge olduğunu ve sendika temsilcisi gönderirsek ödemeyi yaptıklarını görebileceğimizi söylediler. Bizim de elimizde belge olduğu için birkaç gün ödemeler tamamlansın diye süre tanıdık, hareket olmadı. Kamuoyu ile süreci paylaşınca kurum sahibi beni arayıp küfretti, ben de karşılık verdim. Ardından sendikanın genel merkezine yazıp, işi çözmek için orta yol aradığını söyledi. Buna dair konuşma görüntüleri de mevcut. Bu zaman diliminde 8 öğretmenin ödemelerini gerçekleşti. 5 öğretmen ile 2 personel kaldı” diye konuştu.

Kurum sahibi Erdoğuş’ın sendikaya artık konuşacak bir şey kalmadığını söylemesi üzerine ‘mağdur’ öğretmenler ile sendika yasal yollara başvuracaklarını ifade etti.

‘DAVA AÇMAKTAN BAŞKA ÇAREM KALMADI’

Yaz dönemiyle birlikte Bursa Şehir Koleji’nde işe başlayan İ.A., bugüne kadar herkesin elden maaş aldığını ancak kendisinin eylül ayından itibaren maaş almakta sorun yaşadığını söyledi. “Parasını alanlar eksik maaş almayı kabul ettiği için ödeme yaptılar ancak ben bunu kabul etmedim” diye sözlerine devam eden öğretmen, eksikte olsa insanların parayı almak zorunda kaldığını belirtti. “Benim dava açmaktan başka şansım kalmadı. Haklarımın tamamını istiyorum. İşverenin elinde belge varsa göstersin, benim gibi parasını alamayan hatta hiç para alamamış arkadaşlarım var.”

‘SENDİKA KENDİ REKLAMINI YAPIYOR’

Bursa Şehir Koleji sahibi Orkun Erdoğuş, hakkındaki iddiaları reddetti. Konunun kişiselleştiğini öne süren Erdoğuş, hakkında yapılan şikayetlere rağmen soruşturma açılmadığını söyledi. Erdoğuş, “Maaş alamıyorsanız, hukuken ihtarname çekersiniz. Böyle bir şey yok. İdari yollara da başvurmadılar. Sendika kendi reklamını yapmak için bu durumu kullanıyor. Ortada alacak verecek meselesi yok. Benim birkaç öğretmene borcum vardı bunları ödedim” dedi.

‘SAHİBİ OLDUĞUM BİR SÜRÜ KURUM VAR’

Hakkında dava açılmasını beklediğini sözlerine ekleyen Erdoğuş, okulun kapandığını doğruladı. Erdoğuş, kendisinin eğitimci olması nedeniyle başka kurumlarla da ticari ilişkilerinin olduğunu ancak ticari anlaşmalarının “sır” olduğunu belirtti. “Benim sahibi olduğum bir sürü kurum var, sadece Yediiklim değil. Kütahya ve Afyon’da başka eğitim kurumlarıyla da iş yapıyorum.”

Erdoğuş, sendikanın avukatlarının olmasına karşı kendileriyle hukuki anlamda ilişki kurulmadığını, kendilerinin de hukuki olarak cevap vermediklerini söyledi. Erdoğuş, son olarak ‘haklı’ olduğunu öne sürerek, konunun abartıldığını söyledi.

Haber Merkezi