Demir Yumruk Davası: Erol Evcil’e ceza

Demir Yumruk Davası’nda tutuklu yargılanan suç örgütü lideri Erol Evcil 15 yıl hapis cezası aldı. Davada 10 kişi ise beraat etti.

Demir Yumruk Davası: Erol Evcil’e ceza
Yayınlama: 28.06.2023
A+
A-

Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesi, “Demir Yumruk” olarak bilinen dava kapsamında yargılanan ve aralarında Erol Evcil’in de bulunduğu 17 sanık hakkında kararını verdi.

Mahkeme, Evcil’i “amme alacaklarının tahsilini engelleme” suçundan toplam 15 yıl 9 ay hapse mahkum ederken, sanığın “suç örgütü kurmak ve nitelikli dolandırıcılık” suçlarından beraatına hükmetti. Beş sanığın aynı suça yardım iddiasıyla toplam 7 yıl 10 ay 15 gün hapsine karar veren mahkeme, 10 sanığın ise tüm suçlarından beraatını kararlaştırdı.

10 KİŞİYE BERAAT

T24’ten Asuman Aranca’nın haberine göre mahkeme, Evcil’in anne-babası, kardeşleri ve yeğenlerinin de aralarında bulunduğu 10 kişinin tüm suçlardan beraatına kararı verdi. Evcil’in “örgüt kurmak ve yönetmek ile nitelikli dolandırıcılık” suçlarından beraatına hükmeden mahkeme, sanığı “muvazaalı davranışlarla amme alacağının tahsilini engellediği” gerekçesiyle cezalandırdı. Mahkeme, bu suçu üç farklı şirket üzerinden 3 kez işlediği gerekçesiyle Evcil’i önce 3 kez 3 yıl hapse mahkum etti. Daha sonra suçun farklı tarihlerde birden fazla kez işlenmesi nedeniyle cezada artırıma giden mahkeme, Evcil’in 3 kez 5 yıl 3 ay olmak üzere toplam 15 yıl 9 ay hapsini kararlaştırdı. 15 Şubat’taki duruşmada tahliye edilen Evcil’e ayrıca yurtdışına çıkış yasağı konuldu.

Mahkeme, sanıklar Alpaslan Gazi Ağca, Sadun Budinli, Fırat Ardıç, Hasan Kabuklu ve Tolga Demirel’in, nitelikli dolandırıcılık ve örgüt üyeliği suçlarından beraatına karar verirken, sanıkların “amme alacağının tahsilini engelleme suçuna yardım” suçundan 3 kez 2 yıl 7 ay 15 gün olmak üzere toplamda 7 yıl 10 ay 15’er gün mahkumiyetlerine karar verdi. mahkeme ayrıca bu sanıkların el konulan mal varlıklarının da iadesine hükmetti.

‘DEMİR YUMRUK’ DAVASI NEDİR?

Demir çelik sektöründe paravan şirketler üzerinden sahte faturalarla kamuyu zarara uğrattığı iddia edilen firmalara yönelik 28 Haziran 2022’de ‘Demir Yumruk’ operasyonu düzenlendi.

Ankara başsavcılığınca düzenlenen iddianamede, sanıklar Erol Evcil, Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Tolga Demirel’in ‘suç örgütü kurmak’tan dört yıldan sekizer yıla, ‘zincirleme şekilde kamu kurumlarına yönelik dolandırıcılık’tan beş yıldan 17 yıl altışar aya ve ‘zincirleme şekilde amme alacağının tahsiline engel olmak’ suçundan sekiz aydan beş yıl üçer aya kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

Sanıklardan Alpaslan Gazi Ağca ve Sadun Budinli’nin, ‘suç örgütüne üye olmak’, ‘kamu kurumlarına yönelik dolandırıcılık’ ve ‘zincirleme şekilde amme alacağının tahsiline engel olmak’ suçlarından yedi yıl sekiz aydan 26 yıl dokuzar aya, Fettah Erdem, İsmet Höke, Özdemir Öntürk ve Sadık Fırat Ekşioğulları’nın, ‘suç örgütüne üye olmak’tan iki yıldan dörder yıla kadar hapsi talep ediliyor.

‘Hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte yardım’ suçundan sanıklar Alperen Şengül, Ayten Evcil, Berat Nuri Şengül, Gülderen Evcil Ardıç, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Evcil Şengül ve Salih Evcil de iki yıldan dörder yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Aynı soruşturma kapsamında açılan, Hüseyin Eryılmaz’ın da aralarında bulunduğu 46 sanıklı ikinci davanın görülmesine Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce 18 Kasım 2022’de başlanmıştı.

Davada Eryılmaz’ın da aralarında bulunduğu sekiz tutuklu sanık tahliye edilmişti.

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.