Bursa Artvin Çevre Platformu: “Akbelen ormanlarını bir avuç sermayeye peşkeş çekmeyeceğiz”

Bursa Artvin Çevre Platformu, Akbelen Ormanı’nda yapılan ağaç kesimine karşı süren direnişe destek olmak amacıyla basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Yetkilileri, mahkeme kararını uygulamaya; halka edilen zulme dur demeye çağırıyoruz!” denildi.

Bursa Artvin Çevre Platformu: “Akbelen ormanlarını bir avuç sermayeye peşkeş çekmeyeceğiz”
Yayınlama: 01.08.2023
A+
A-

Bursa Artvin Çevre Platformu, Akbelen’de gerçekleşen çevre mücadelesini desteklemek için Mesken Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

İnsanlığın doğa ile savaş halinde olduğunu söyleyen Bursa Artvin Çevre Platformu temsilcisi Ahmet Orhan, “Bu savaşın kazananı doğa olacak ve insanlık bu savaşı kendi canıyla ödeyecek. Her şey daha fazla para üzerine kurulu olan bu düzen içinde sırf bir avuç muktedir, servetlerine servet katmak için, sağlıklı geleceğimizi tehlikeye atıp, ipotek altına alınıyor. Sadece ülkemiz değil, Dünya’nın birçok yerinde küresel ısınmanın izleri an ve an artarken, bir ağacın gölgesinin, su tutan köklerinin önemi artarken ülkemizde küresel ısınmanın etkilerini daha acı bir şekilde yaşıyoruz” dedi.

“CENGİZ, LİMAK, KOLİN VE AĞA BABALARININ SALDIRISINA KARŞI DURMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Akbelen’de yöre halkının, mahkeme kararlarının uygulamasını istediğini aktaran Orhan, yöre halkına yönelik saldırılara dikkat çekerek “Sermayeyi temsil eden IC Enerji-Limak Enerji’nin Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerine kömür sağlamak amacıyla, yüzyılı aşkındır Akbelen’de yaşayan binlerce ağacımızın katledilmesini kabul etmiyoruz. Kendimizi doğanın bir parçası olarak kabul ediyoruz. Göçüp geldiğimiz Artvin’in doğasına karşı Cengiz, Limak, Kolin ve benzerlerinin hatta ağa babalarının saldırılarına karşı durmaya çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Artvin’de, Murgul’da, Cerattepe’de, Hod’da yaşanan ağaç katliamlarını da hatırlatan Orha, “Bunca sıkıntı yetmiyormuş gibi derelerimize HES’ler, meralarımıza taş ocakları ve ormanlarımızı gençleştirme adı altında hunharca katledilişinin acısını yüreğimizde hisseden biz Artvin halkı Akbelen’in derdini kendi derdimiz olarak görüyoruz” dedi.

“ULUDAĞ İÇİN MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Bursa’daki çevre sorunlarına da değinen Orhan, “Uludağ’ın milli park statüsünden çıkarılıp sermayeye peşkeş çekilmesine karşı durmayı sürdürüyoruz. Bursa’nın sularının şişelenerek sermayeye devrine karşı tavır gösteriyoruz. Nilüfer Çayı’nın üç beş tane şirketin karı için zehir akmasını, Marmara’yı yok etmesini kabul etmiyoruz” diye konuştu

“AKBELEN’DE VERİLEN MÜCADELE HERKESİN GELECEĞİNİ KORUMA MÜCADELESİDİR”

Basın açıklamasına destek vermek için gelen CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal yaptığı konuşmada, “Akbelen’de verilen mücadele sadece orman mücadelesi değildir. İktidarın liberal, kapitalist anlayışına karşı ormanı savunmak, çocuklarımızın geleceğini savunmaktır. Temiz çevre hakkını savunmaktır. Akbelen’de verilen mücadele herkesin geleceğini koruma mücadelesidir. İktidar, ağaç, ot ne kadar yeşil varsa hepsini satıp üç kuruşa çevirmek istiyor. Bunu da kendi çete düzeniyle yapıyor. Yani iktidar bu ülkeyi tamamen rant, kar, meta, eşya olarak görüyor. Bu nedenle orada verilen mücadele hayat mücadelesidir” dedi.

Haber Merkezi