Akşener’den RTÜK’e uyarı: Haber suç değildir

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, RTÜK’ün bazı basın yayın kuruluşlarına ceza vermeye hazırlandığını iddialarıyla ilgili, “Felaketin boyutlarını gözler önüne seren, enkazlardan müjdeler vererek, hepimize nefes aldıran yayınlar, aba altından sopayı ya da cezayı değil, takdiri hak ediyor” açıklaması yaptı.

Akşener’den RTÜK’e uyarı: Haber suç değildir
Yayınlama: 16.02.2023
A+
A-
Akşener, “Depremin ilk dakikalarından itibaren, sorumlu yayıncılık yapan bütün gazetecilerin ve televizyonların yanında olduğumuzu ilan ediyorum” dedi.

Akşener yazılı açıklamasında milletin haber alma hakkının, anayasal güvence altındaki vazgeçilmez bir hak olduğunu hatırlattı, “Milletimiz günlerdir ekran başında, felaket bölgesinde ne olup bittiğini öğrenmeye çalışıyor. Üzülerek görüyorum ki; canlarımız, devletin kendilerine uzanacak elini beklerken, devleti idare eden iktidar, Radyo Televizyon Üst Kurulu üzerinden, milletimizin bu hakkına müdahaleye hazırlanıyor. Bazı yayınlara dair eleştiri hakkımı saklı tutarak hatırlatmak isterim ki; bu süreçte, yakınlarından ve bölgeden haber almak için çırpınan aziz milletimizi bilgilendiren, felaketin boyutlarını gözler önüne seren, enkazlardan müjdeler vererek, hepimize nefes aldıran yayınlar, aba altından sopayı ya da cezayı değil, takdiri hak ediyor” dedi.

FELAKETİN BOYUTLARINI MİLLETİMİZE ULAŞTIRMAK SUÇ DEĞİL

İktidarın RTÜK üzerinden ceza planları yapacağına, milletin gelişmeleri, neden, milyonlarca dolar vererek satın aldırdığı televizyon kanallarından değil de, bağımsız yayın yapan kanallardan izlediğini düşünmesi gerektiğini belirten Akşener, “Haber suç değildir. Sayın Cumhurbaşkanı, “Asrın felaketi” derken, bu acıya dair bilgileri, felaketin boyutlarını milletimize ulaştırmak suç değil, olsa olsa durum tespitidir. Hiç kimse unutmamalıdır ki; özgür medya bir gün herkese lazımdır. Ve özgür bir medya, özgür bir toplumun en önemli kazanımıdır. Aziz milletimizin haber alma hakkını koruyup kollamak adına, depremin ilk dakikalarından itibaren, sorumlu yayıncılık yapan bütün gazetecilerin ve televizyonların yanında olduğumuzu ilan ediyor, haberciliği cezalandırmayı düşünenleri de, bu büyük hatadan dönmeye davet ediyorum” çağrısı yaptı.
Haber Merkezi